Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Ile wódki zakupić na wesele? – Poznaj ciekawe wskazówki

Tradycyjnie huczne, obfite wesela coraz częściej ustępują miejsca przyjęciom nieco bardziej skromnym i wykwintnym. Wciąż jednak nieodzowną częścią imprezy jest poczęstunek trunkami. Oprócz win, nalewek i koniaków na weselnych stołach króluje wódka. Ciężko sobie wyobrazić przyjęcie weselne bez tego klasycznego, staropolskiego alkoholu. Mimo, iż moda na serwowanie wódki już nie jest tak silna, jak jeszcze kilkanaście lat temu (coraz chętniej weselnicy decydują się na przyjęcia bezalkoholowe), to wciąż na większości imprez stanowi ona podstawowy trunek, którym uraczymy gości. W niniejszym artykule podpowiadamy, ile wódki na wesele należy kupić, aby nie przesadzić z ilością. Polecimy także dobór wódek zarówno w typie ekonomicznym, jak i tych o klasę wyższych.

Ile wódki na wesele

Od czego zależy ilość wódki potrzebna na wesele?

Ilościowy dobór trunku weselnego uzależniony jest od kilku warunków. Przede wszystkim powinniśmy określić, czy wesele będzie trwało jedną noc, czy też impreza będzie miała charakter dwudniowy. Poprawiny, choć już nie tak intensywne i huczne jak całonocne przyjęcie weselne, również wymaga sowitej zastawy. Można zatem przyjąć, że na same poprawiny będzie potrzeba ok. 50% wódki w kontekście dnia poprzedniego. Wiele zależy także od charakteru samych poprawin: jeśli będą one miały charakter znacznie skromniejszy i skupią się wyłącznie na obiedzie i deserze – ilość wódki można jeszcze bardziej zredukować. Kolejnym czynnikiem wpływającym na liczbę potrzebnych butelek jest liczba gości. Najprościej przyjąć, że na jedną osobę powinno przypadać ok. 0,5 litra mocnego trunku.

W przypadku organizowania imprezy na stu gości, wystarczającą liczbą “flaszek” powinno być sto sztuk. Oczywiście z pewnością będą na sali goście, którzy z różnych względów zrezygnują z picia alkoholu. Obecne będą także dzieci, wobec czego ich także nie wliczamy do ogólnego rozrachunku. Nadwyżka, powstała w wyniku rezygnacji części osób z picia alkoholu, powinna wystarczyć na różne niespodziewane sytuacje. Trzeci aspekt jest niezwykle subiektywny: to indywidualne predyspozycje weselników. Jedni wypiją więcej, drudzy mniej. Jeśli wiemy, że wśród gości znajdą się wybitni koneserzy mocnych trunków, warto zadbać o kilka dodatkowych butelek. Reasumując, zwracamy uwagę na:

  • Długość trwania wesela – Kluczowe znaczenie ma to, czy wesele będzie trwało jeden dzień, czy planujemy także poprawiny.
  • Planowaną liczbę gości – Optymalnym rozwiązaniem jest zakup jednej butelki wódki na jednego weselnika. Jeśli uważamy, że popyt będzie większy, dokupmy 25% więcej flaszek.
  • Preferencje smakowe weselników – Jeśli na weselu będą do dyspozycji inne alkohole, część gości zrezygnuje z picia wódki. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednią liczbę win, nalewek czy piw.

O czym nie powinniśmy zapominać obliczając liczbę wymaganych butelek na wesele?

Oprócz wódki weselnej, która znajdzie się bezpośrednio na stole, do ogólnej liczby butelek powinniśmy wliczyć także podarunek dla gości, którzy będą opuszczać wesele. W zależności od zwyczaju, czy też regionu Polski, gdzieniegdzie “na odchodne” wręcza się weselnikom pamiątkowe butelki wódki. Można z tego zwyczaju zrezygnować lub go nieco zmodyfikować – tak, aby zmniejszyć wydatki na alkohol. Tańszą alternatywą będzie wręczanie wina butelkowanego i ciasta, czy też innego, bardziej skromnego podarku. Należy także pamiętać, że kilka butelek przyda się w przypadku organizowania tzw. bram weselnych. Pan Młody jest wówczas zobligowany do wręczenia wódki blokującym drogę, gdyż w innym wypadku nie zostanie przepuszczony dalej. Na tego typu sytuacje przyda się kilka dodatkowych flaszek mocnego trunku.

Obliczając liczbę butelek potrzebnych na wesele nie należy także zapominać o obecności innych alkoholi, takich jak win, nalewek, whisky a nawet piw. Część gości, mając do dyspozycji duży wybór trunków, zrezygnuje z picia wódki i skonsumuje inny napój. Liczba butelek wódki może zatem proporcjonalnie maleć, w zależności od predyspozycji gości. Warto zapytać zaproszonych z najbliższej rodziny, jaki rodzaj alkoholu będą preferować. Na tej zasadzie można nieco zmniejszyć liczbę butelek wódki, która pozostanie do dyspozycji gości. Nie należy jednak robić tego przesadnie, gdyż w pewnym momencie może się okazać, że wódki po prostu zabraknie. Do ogólnego rozrachunku należy zatem doliczyć także odpowiednią liczbę win i innych trunków. Nie musi być ich tak dużo, jak wódki – chyba, że mamy zamiar wręczać wina wychodzącym gościom. Idąc dalej, jeśli na jednego gościa ma przypadać średnio jedna półlitrówka, to w przypadku win powinniśmy pokusić się o podobną zależność: jedno wino na jedną osobę.

  • Jeśli mamy zamiar wręczać wódkę wychodzącym gościom, będziemy potrzebować znacznie więcej zakupionych butelek.
  • Problem ten można rozwiązać wręczając inne podarki: ciasto, wino czy pamiątkowe upominki.
  • Im więcej rodzajów alkoholi zaserwujemy gościom, tym mniej wódki będzie potrzebne. Jest jednak pewna granica, poniżej której nie powinniśmy zejść.
  • Jeśli zainwestowaliśmy w mobilny drink bar, możemy zrezygnować jeszcze z kilku flaszek wódki więcej.
  • Dobrą praktyką jest sytuacja, w której po weselu zostaje przynajmniej kilka nadprogramowych butelek wódki – oznacza to, że ilość alkoholu była odpowiednia.

W jaką wódkę warto zainwestować na wesele?

Czy jakość alkoholu, jego smak, cierpkość i moc będą miały znaczenie w kontekście hucznie bawiących się weselników? Mogłoby się przecież wydawać, że goście nie będą do końca zwracać uwagi na to, jaka wódka została postawiona na stół – ma się liczyć przecież dobra zabawa, niezłe jedzenie i rozmowa z Parą Młodą. Rzeczywistość nie jest jednak taka kolorowa, jak w opisywanej sytuacji. Goście weselni bardzo często zwracają uwagę na detale podczas imprezy weselnej. Wielogodzinne siedzenie przy stole w pewnym momencie musi doprowadzić do choćby najmniejszej chwili refleksji, bez względu na to, jak udane jest przyjęcie. Nie powinniśmy zatem oszczędzać na wódce i kupować najtańszych dostępnych produktów. Charakteryzują się one brakami w toku produkcji, słabą filtracją i gorzkim posmakiem. Budżetowe wódki mogą być dostatecznie dobre do okazjonalnych drinków, ale nie na taką okazję, jaką jest impreza weselna.

Powinniśmy zatem zadbać o to, aby wódka była produktem dobrze przefiltrowanym, odpowiednio schłodzonym i ciekawie ozdobionym. Ładnie zaprezentowana buteleczka trunku stanowi wartość dodaną na wesele. Możemy ozdobić tylko część wódek, np. tych przeznaczonych na prezenty. Zdobione butelki mogą być także ograniczone do stołu, przy którym siedzi Para Młoda. Biorąc po uwagę te wszystkie kwestie, nie należy zapominać także o cenie. Pięciozłotowa różnica w koszcie butelki może przynieść różnicę, biorąc pod uwagę dwudniowe wesele i zakupiony spory zapas trunku, w wysokości nawet kilkuset złotych. Jeśli zaprosimy stu gości, na których przypadnie sto butelek wódki, pięciozłotowa różnica cenowa wyniesie 500 złotych. To sporo, dlatego warto przemyśleć zakup także pod tym kątem.

Rodzaje wódki weselnej. Co się poleca na imprezę?

Meritum niniejszego artykułu stanowi autorskie zestawienie czterech wódek, które z powodzeniem mogą być postawione na weselnym stole. Każdą z nich charakteryzuje nieco inna cena. Trunki posiadają także różne walory smakowe i przeznaczenie. Kolejną różnicą jest także cena – z tego względu są to propozycje na różne kieszenie.

  • Żubrówka Biała – To klasyczna wódka sporządzona na bazie dobrze znanego i szeroko wykorzystywanego spirytusu z pszenicy. Jest to trunek stosunkowo tani i o wielorakim przeznaczeniu. Cechą charakterystyczną wódki jest dobór krystalicznie czystej wody do produkcji trunku. Producent wykorzystał wodę pochodzącą z najczystszych rejonów Puszczy Białowieskiej, wobec czego alkohol jest klarowny i pozbawiony zanieczyszczeń. Za półlitrową butelkę popularnej “Żubrówki” zapłacimy ok. 20-25 złotych. W przypadku organizacji wesela na 100 osób, całkowity koszt na ten alkohol powinien wynieść ok. 2500 złotych.
  • Wódka Palace – Jest to łagodna polska wódka z ziemniaka, którą charakteryzuje nieco bardziej delikatny smak, niż jest to w przypadku wódek sporządzonych na bazie pszenicy. Producent zaproponował ciekawą, przezroczystą etykietę z motywami architektonicznymi, wobec czego flaszka całkiem nieźle prezentuje się na weselnym stole. Co ciekawe, do produkcji jeden półlitrówki wykorzystuje się ok. 2 kg ziemniaków. Cena za butelkę to ok. 23-27 złotych. W przypadku organizacji wesela na 100 osób, całkowity koszt na ten alkohol powinien wynieść ok. 2700 złotych.
  • Pan Tadeusz – Kolejny polski klasyk, który bardzo często gości na weselnych imprezach. Wódka została wyprodukowana na bazie spirytusu zbożowego. Zastosowano łączony alkohol pszeniczny i żytni, wobec czego wódka posiada bogatszy bukiet smakowy. W toku produkcji wykorzystano także krystalicznie czystą wodę, dzięki której wódka stała się popularna. Cena za 0,5l to ok. 24-29 złotych. W przypadku organizacji wesela na 100 osób, całkowity koszt na ten alkohol powinien wynieść ok. 2900 złotych.
  • Wódka Biały Bocian – To bezglutenowy alkohol zbożowy w klasie premium, z charakterystyczną, cieniutką szyjką ułatwiającą nalewanie do wąskich kieliszków. Bocian jest wódką łagodną, pozbawioną nieprzyjemnych gorzkich nut. Doceniany przede wszystkim za nieco słodki smak oraz wartościowy proces filtracji – wykonywany za pomocą filtrów węglowych. Cena za butelkę to ok. 25-30 złotych. W przypadku organizacji wesela na 100 osób, całkowity koszt na ten alkohol powinien wynieść ok. 3000 złotych.
5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *