Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele, spotkanie, uroczystość?
Każdy z nas co jakiś czas jest gdzieś zapraszany. Czasami bardzo się z takiego zaproszenia cieszymy, ale w niektórych przypadkach jest nam ono całkowicie nie na rękę. Trzeba zaś mieć na uwadze to, że powodów do świętowania jest całe mnóstwo. Należy więc liczyć się z tym, że co jakiś czas będziemy zapraszani na urodziny, chrzciny czy wesele, a nie zawsze są to uroczystości, w których chcemy brać udział. Powodów, dla których nie musimy mieć ochoty na świętowanie jest całe mnóstwo. Pierwszym z nich jest na przykład brak więzi z osobą, która nas zaprasza. Jeżeli nie przepadamy za jej towarzystwem, możemy być przygnębieni perspektywą wspólnej imprezy. Powodem, dla którego nie chcemy brać udziału w uroczystości mogą być także problemy finansowe. Jak jednak odmówić, aby nie ucierpiały na tym nasze relacje z osobą, która nas zaprasza? Na szczęście, kulturalnych sposobów na odmowę jest całkiem sporo.
Zastanów się nad tym, dlaczego nie chcesz brać udziału w imprezie
O tym, czy chcemy pójść na daną imprezę czy też nie, wiemy zazwyczaj już wtedy, gdy ktoś nas zaprasza. Jeżeli perspektywa wesela czy urodzin niezbyt nas cieszy, prawdopodobnie w ogóle nie mamy na nią ochoty. Wiele osób nie chce się jednak przed sobą do tego przyznać. Bardzo często czujemy wyrzuty sumienia, które nierzadko popychają nas do tego, aby uczestniczyć w imprezie za wszelką cenę i wbrew sobie. Bywa i tak, że bezpośrednio po otrzymaniu zaproszenia, czujemy niechęć, ale w miarę upływu czasu, coraz bardziej chcemy wziąć udział w imprezie. Warto więc dać sobie czas, nim potwierdzimy swoją obecność lub poinformujemy gospodarza o jej braku. Jeżeli czujemy zaś, że nie chcemy pójść na imprezę, warto uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego nasza niechęć wynika. Czasami są to wspomniane kłopoty finansowe czy brak sympatii do organizatora przyjęcia. Nierzadko przeszkodzić mogą nam również kłopoty rodzinne, a także zdrowotne. Jeśli jesteśmy pewni, że nie mamy ochotę na imprezę, nie idźmy na nią. Zastanówmy się natomiast nad tym, w jaki sposób oznajmimy gospodarzowi to, że nas nie będzie.
Nie ignoruj zaproszenia
Bardzo wiele osób czuje się źle z faktem, że będą musiały odmówić udziału w przyjęciu. Z tego też względu, niektórzy udają, że o zaproszeniu zapomnieli. Wiele osób nie odzywa się więc do pary młodej czy jubilata w celu odmowy bądź potwierdzenia przybycia. I choć może się wydawać, że jest to rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć dyskomfortu, działa ono tylko przez chwilę. Po imprezie osoba, która nas zaprosiła może mieć do nas pretensje i to całkiem uzasadnione. Szczególnie problematyczne jest to w przypadku wesel. Ignorowanie zaproszenia jest wyjątkowo nieeleganckie i mało kulturalne. Należy więc wystrzegać się takiego rozwiązania za wszelką cenę. W przeciwnym razie ryzykujemy pogorszeniem relacji z gospodarzem przyjęcia. Bardzo prawdopodobne jest także to, że osoba, którą zignorowaliśmy więcej nas nie zaprosi.
Otwarta odpowiedź jest błędem
Ignorowanie zaproszenia może się wydawać kuszącą propozycją, ale jak wspomniano wyżej, kończy się to zazwyczaj źle. Wiele osób decyduje się na nieco mniej nieeleganckie rozwiązanie, jakim jest otwarta odpowiedź. Niestety, trzeba przyznać, że i takie rozwiązanie nie jest wskazane. Jak zaś wygląda najczęściej otwarta odpowiedź? Może ona przybrać formę następujących zdań: “wpadnę, jeśli znajdę czas”, “odezwę się jeszcze”, “może uda mi się wpaść”. Warto zaznaczyć, że tego typu zdania wypowiadane są nierzadko tonem pełnym wahania. Osoba, która nas zaprasza bardzo często takie wahanie wyczuwa. Może więc pojawić się niezręczna życia, co również negatywnie wpływa na wzajemne relacje.
Jeżeli kłamiesz, rób to z klasą
Kłamstwo z klasą? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Wiele osób obawia się kłamstwa, ale czasami jest ono zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ignorowanie zaproszenia czy pozostawianie otwartej odpowiedzi. Nie sposób nie zauważyć, że kłamstwo powinno być realistyczne. Należy również wypowiedzieć je w naturalny sposób, aby nie wzbudzić nieufności osoby, która nas zaprasza. Najlepiej będzie, jeżeli skłamiemy od razu po tym, jak podejmiemy decyzję o nieuczestniczeniu w weselu, urodzinach czy grillu. Kłamstwo w przeddzień wesela czy innej ważnej imprezy jest bardzo niekulturalne i naraża organizatora na koszty, zazwyczaj niemałe. Bardzo negatywnie wpływa także na wzajemne relacje. Jeśli więc decydujemy się na kłamstwo, warto dobrze zastanowić się nad tym, jak będzie ono brzmiało. Jeżeli więc ktoś proponuje nam weekendowy wypad za miasto, możemy wymówić się ważną uroczystością rodzinną. Oczywiście o uroczystości tej wiedzieliśmy na długo przed otrzymaniem niechcianego zaproszenia. Jaka to może być uroczystość? Najlepiej zdać się na własną kreatywność. Może to być rocznica ślubu rodziców, a także przyjazd dawno niewidzianej cioci z zagranicy. Jak wymówić się od wesela? Możemy wymówić się na przykład planowanymi wakacjami czy wyjazdem ze swoją drugą połówką.
Kłamstwo powinno być wiarygodne
Jak zaznaczono wyżej, jeśli kłamiemy, należy wybrać odpowiedni moment. Na tym jednak nie koniec. Bardzo istotne jest to, aby kłamstwo nie było zbyt rozbudowane. Jeżeli będziemy zbyt długo się tłumaczyć, osoba, która nas zaprasza, najprawdopodobniej wyczuje, że coś jest nie tak. Bardzo dużym błędem jest także teatralne ubolewanie nad tym, że nie możemy wziąć udziału w imprezie, na którą jesteśmy zapraszani. Trzeba przyznać, że jest to mało wiarygodne, zwłaszcza, jeśli nie pozostajemy z osobą, która nas zaprasza w zbyt dobrych relacjach. Aby kłamstwo zabrzmiało pewnie, należy wypowiedzieć je zdecydowanym tonem głosu. Bardzo istotne jest również to, aby było ono dość zwięzłe. Jeżeli nie będziemy się szczegółowo tłumaczyć, osoba która nas zaprasza, uzna powód naszej odmowy za zrozumiały i oczywisty.
W jakich przypadkach odmowa powinna być wyjątkowo dobrze przemyślana?
Uroczystości, na które jesteśmy zapraszani dzielą się na te mniej lub bardziej ważne. Należy przyznać, że do tych mniej istotnych można zaliczyć popołudniowe wyjście do pubu, a także imprezę w nocnym klubie. Do ważnych uroczystości należy zaś zaliczyć przede wszystkim wesele. Jeśli więc otrzymaliśmy zaproszenie na tego typu imprezę, odmowa musi być wyjątkowo starannie przemyślana. W przeciwnym razie narażamy się na szereg nieprzyjemności. Niezgrabna odmowa na pewno pozostawi po sobie przysłowiowy niesmak i pogorszy wzajemne relacje. Jak więc odmówić udziału w ceremonii ślubnej i przyjęciu weselnym? Okazuje się, że nie jest to na szczęście tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Podczas odmowy, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego momentu. W treści zaproszeń ślubnych znajdują się zazwyczaj informacje dotyczące tego, że państwo młodzi liczą na potwierdzenie przybycia. Zazwyczaj jest także podany termin, do którego najlepiej byłoby to zrobić. Na zaproszeniach ślubnych zamieszczone są numery telefonów do państwa młodych, w razie gdyby ktoś potrzebował czasu do namysłu. Bardzo wiele osób decyduje się jednak na natychmiastowe potwierdzenie przybycia. Jeżeli czujemy, że nie chcemy brać udziału w imprezie, zdecydujmy się na natychmiastową odmowę. Nasza odmowa nie powinna wzbudzać najmniejszych wątpliwości. Należy wyrazić ją w zdecydowany sposób. Jako przykład może posłużyć następujące zdanie: “Niestety, nie będę mógł uczestniczyć w przyjęciu.” Sama odmowa to jednak za mało, jeżeli nie chcemy urazić osoby, która nas zaprasza. Należałoby więc podać wiarygodny i uzasadniający naszą nieobecność powód. Może być nim na przykład inne wesele, na które oczywiście zostaliśmy zaproszeni wcześniej. Można także wymówić się problemami zdrowotnymi, jak również kłopotami osobistymi. Ważne jest także to, aby osoba, która nas zaprasza czuła, że doceniamy jej starania. Warto więc podziękować za pamięć i życzyć parze młodej udanej imprezy.
Sztuka odmowy udziału w imprezie, na którą jesteśmy zapraszani nie jest łatwa do opanowania. Przy odrobinie wysiłku, z całą pewnością możemy jednak liczyć na sukces. Najważniejsze jest to, aby dokonać odmowy w odpowiednim momencie. Najlepiej, jeśli zrobimy to tak szybko, jak to tylko możliwe. Powód nieobecności powinien być wiarygodny, choć oczywiście nie musi być prawdziwy.
Kategorie
Najnowsze wpisy
Zapytaj o wycenę