Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Jakie wino dobrać na wesele?

Wino to symbol radości, braku trosk i świętowania. Już od najdawniejszych czasów było ono towarzyszem hucznych biesiad, wyjątkowych uroczystości i niezapomnianych wesel. Także i dziś wino jest elementem, bez którego żadna uroczystość weselna nie może się odbyć. Jak jednak, spośród tak wielkiego wyboru win, wytypować najodpowiedniejszy rodzaj? Na co zwrócić uwagę podczas dobierania wina na wesele? Bazując na doświadczeniach sommelierów, podpowiadamy, jak dokonać najwłaściwszej decyzji.

Wino na wesele

Wino na wesele – jak wybrać najlepsze?

Wino jest przede wszystkim dla gości. To zdanie powinno przyświecać wszystkim tym, którzy szukają najlepszych propozycji, dotyczących doboru tego niezwykle wyrazistego napoju alkoholowego. Jeśli więc zaproszeni na weselną uroczystość są koneserami alkoholi – nie bójmy się zaryzykować winem o bogatej kompozycji smakowej i rozbudowanym bukiecie zapachów. Jeśli zaś chcemy wybrać coś delikatniejszego, pewną uniwersalną propozycję, to najlepszym wyborem będzie wino półwytrawne, o przeciętnej zawartości alkoholu. Dobrym wyborem będzie wino na wesele oparte na szczepach Merlot, Pinot Grigio (białe), czy Sauvignon Blanc. Dlaczego wino półwytrawne? Nie będzie ono przesadnie słodkie i sklejające. Z drugiej zaś strony jest pozbawione wyraźnej cierpkości, wyczuwalnej przede wszystkim w kontekście testowania win wytrawnych. Warto zaopatrzyć się w wino na wesele zarówno w wersji czerwonej, jak i białej. Rzadziej organizatorzy wesel wybierają wino różowe – a już nigdy jako alternatywę dla dwóch najbardziej klasycznych opcji. Podstawowym wyborem będzie zatem wino wytrawne o delikatnej kompozycji i nieprzesadnym aromacie. W dalszej kolejności możemy wybrać także wina półsłodkie, czy musujące wina w typie soleil.

Rodzaje win na wesele. Pięć najpewniejszych propozycji

Wiemy już, że najpewniejszą propozycją na uroczystość weselną jest wino półwytrawne, o zbilansowanym, delikatnym smaku, pozbawionym przesadnych wrażeń. Wino na wesele powinno smakować wszystkim gościom, bez względu na to, czy zgromadzeni są fanami testowania trunków, czy też nie przepadają za częstym wznoszeniem toastów. Oprócz win wytrawnych warto zakupić kilka innych butelek, odmiennych rodzajów alkoholu: przydadzą się jako aperitif do dań, bądź będą dobrym zamiennikiem dla osób ceniących sobie np. większą słodycz w smaku. Z tego też względu powinniśmy wyposażyć się w lekkie półsłodkie, bądź słodkie wino na wesele – szczególnie polecane dla najstarszych członkiń rodziny, dla których półwytrawne wino byłoby zbyt gorzkie i cierpkie. Nieodzownym elementem imprezy weselnej będzie także wino musujące: świetne do wznoszenia toastów i bardzo orzeźwiające w smaku. Lekko owocowe, delikatne prosecco o zbilansowanej ilości alkoholu, będzie w tym kontekście strzałem w dziesiątkę. Reasumując, pięć najpopularniejszych propozycji win na wesele to:

  • Wino białe półwytrawne. Orzeźwiające, np. oparte na szczepie Sauvignon Blanc, świetnie komponujące się z daniami mięsnymi, rybami i przystawkami.
  • Wino czerwone półwytrawne. Nieco cięższe, niż wino białe. Dobre do popijania podczas smakowania cięższych potraw weselnych: Boeuf Stroganow, pieczonej golonki, czy czerwonych mięs.
  • Lekkie prosecco. Nadaje się do wznoszenia toastów, komponuje się z deserami i większością posiłków, serwowanych podczas przyjęcia weselnego.
  • Wino półsłodkie. Słodsza wersja dla osób wrażliwych na gorycz i nieprzepadających za cierpkością wina półwytrawnego.
  • Wino słodkie. Nie powinno być przesadnie słodkie, lecz oparte na nutach owocowych, waniliowych i karmelowych. Idealne do deserów – lodów, ciast, tortu.

Ile butelek wina trzeba zakupić na wesele? Prosty przelicznik win

Jedną z największych zagwozdek jest kwestia ilości potrzebnego alkoholu. Nie da się bowiem jednoznacznie przewidzieć, w jakim stopniu goście będą zainteresowani kosztowaniem trunków. Najlepszą opcją jest przyjęcie, iż jeden gość wypije ok. 0,3 litra wina, czyli pół butelki. Nie wliczamy do tego ewentualnych podarunków, wręczanych gościom w momencie opuszczania przez nich sali weselnej. Możemy także rozgraniczyć dobór poszczególnych rodzajów win w zależności od ich przeznaczenia. Przykład: jedno wino prosecco, którym witamy gości i rozpoczynamy przyjęcie weselne, rozlewamy na siedem kieliszków. Jeśli więc zaprosiliśmy na przyjęcie 70 osób, do toastu powitalnego wystarczy dziesięć butelek. W przypadku win półwytrawnych, które finalnie znajdą się na stole weselnym, warto przyjąć inny przelicznik. Wówczas szacujemy, że jeden weselnik wypije od 0,3 do 0,7 litra wina. Jeśli zatem zaprosiliśmy 70 gości, optymalnym wyborem będzie zakup ok. 60-70 butelek wina półwytrawnego. Słodkich i półsłodkich win może być zdecydowanie mniej: bezpieczną opcją, w kontekście przyjętej liczby gości, będzie zakup dziesięciu butelek nieco słodszego trunku.

Co zrobić z alkoholem, jeśli dużo butelek zostało po uroczystości weselnej?

Znane powiedzenie mówi: wino im starsze, tym lepsze. Nie ma się zatem co martwić, gdy butelek po uroczystości weselnej zostanie zanadto. Trunek, wraz z upływem miesięcy, nie zestarzeje się, wobec czego nie musi zostać natychmiast spożytkowany. Wino, które pozostanie w naszych szafkach po weselu, możemy wypić z gośćmi weselnymi, których zaprosimy po jakimś czasie do naszego mieszkania. Tym samym przywołamy klimat tamtych dni i przypomnimy sobie o wyjątkowym dniu zaślubin. Jeśli jednak butelek zostanie bardzo dużo, a nie będziemy mieć możliwości ich fizycznego przechowywania w piwnicy, czy w szafkach, z pomocą przychodzą firmy skupujące wina weselne. To także sposób na większe oszczędności, gdyż w ramach przekazania butelek win otrzymamy stosowny ekwiwalent pieniężny. Pamiętajmy jednak, że lepiej, aby wina było zbyt dużo, niż gdyby miało go zabraknąć.

Pytania i odpowiedzi: jakie wino na wesele wybrać?

1. Nie wiem, jakie wino na wesele wybrać. Jakim kluczem warto się kierować? Żadna uroczystość weselna nie obędzie się bez wina. Standardowy wybór to pięć rodzajów win: jedno musujące do toastów, drugie słodkie do deserów i trzy rodzaje, którymi goście będą się częstować w dowolnym momencie wesela.

2. Ile butelek wina kupić? Tradycyjny przelicznik zawiera się w granicach 0,3 do 0,7 litra wina na osobę. Warto kupić więcej, aby nie ryzykować sytuacji, w której miałoby zabraknąć trunku. Nie wliczamy do tego win, które przeznaczymy na prezenty, czy nagrody dla weselników.

3. Kto może mi pomóc w doborze odpowiedniego rodzaju wina? Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, czy dokonaliśmy właściwego wyboru, możemy naszą decyzję skonsultować z ekspertami: doświadczonymi sommelierami, znawcami trunków, czy osobami, które organizację wesela mają już za sobą. Bazowanie na doświadczeniach innych w tym kontekście może być wartościową możliwością, z której powinniśmy korzystać.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *