Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Pieniądze jako prezent ślubny – jak wręczać, ile i kiedy, by było z klasą?

Pusta koperta w prezencie? Nieadekwatna ilość pieniędzy? Banknot bez kartki i życzeń? Takie niespodzianki czekają na parę nowożeńców i choć są przejawem zupełnej bezczelności i braku klasy, nie da się ich wykluczyć. A przecież liczy się intencja. Goście powinni życzyć młodym szczęścia, czego dowodem są prezenty. Sztuka wręczania pieniędzy powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi zasadami. Sprawdź, jak wręczać poprawnie pieniądze młodej parze i ile włożyć do koperty, by zachować się z klasą.

Ile pieniędzy na wesele

Z tego artykułu dowiesz się:

Zasada „talerzyka”, czy dalej obowiązuje?

Wynajęcie sali i catering to największy koszt. Przyjęło się, że gość powinien włożyć do koperty co najmniej tyle pieniędzy, ile młodzi płacą za tak zwany „talerz” w domu weselnym. Obecne kwoty oscylują pomiędzy 150-350 zł. Jeżeli na zaślubiny zostało zaproszonych około 100 gości, to młodzi będą musieli zapłacić około 15-35 tysięcy tylko za jedzenie i miejsce do zabawy. Po dodaniu innych kosztów szacuje się, że młodzi muszą wyłożyć 30-75 tysięcy złotych. Takie są średnie wydatki zorganizowania wesela na 100 osób. Jeżeli impreza miałaby się zwrócić nowożeńcom, każda z osób powinna przeznaczyć na prezent ślubny co najmniej 300 zł, co często się nie zdarza. Jeżeli pod uwagę bierzemy zasadę „talerzyka”, to ona wciąż obowiązuje. Oznacza, że para gości, która nie jest bliską rodziną, powinna umieścić w kopercie razem co najmniej 300-500 zł. Pamiętaj jednak, że jest coś takiego jak inflacja i 500 zł wręczone w 2018 roku nie ma już tej samej wartości co w roku 2021.

Ile pieniędzy wręczyć w prezencie ślubnym, kiedy nie jesteś bliską rodziną?

Idąc na wesele do dalszych znajomych, bierz pod uwagę przede wszystkim zasadę „talerzyka”. Jest to jednak minimum. Dolną granicą jest 250-300 zł za osobę, czyli jako para powinniście wręczyć co najmniej 500-600 zł. Kwota jaka powinna znaleźć się w kopercie, zależy od 3 czynników:

 • od wystawności przyjęcia – inaczej parę młodą będzie kosztował ślub organizowany w domu weselnym na wsi, a inaczej na zamku z bogatą historią, dlatego kwota „talerzyka” będzie inna,
 • od stopnia pokrewieństwa – nie musisz należeć do kręgu rodziny, możesz być dalszym krewnym, którego z młodą parą łączą niezbyt zażyłe relacje; wtedy w kopercie powinieneś umieścić około 250-300 zł za osobę; sprawa nabiera jednak innego obrotu, jeśli nie jesteś bliskim członkiem rodziny, ale za to najlepszym przyjacielem pana młodego; do koperty wkładasz wtedy taką ilość pieniędzy, jaką uważasz za stosowną, powyżej granicy 250-300 zł za osobę, a nawet ciut więcej,
 • od zamożności – wkładasz tyle, ile powinno się włożyć i tyle, na ile Cię stać.
  Jeżeli nie jesteś spokrewniony, ale jesteś świadkiem lub świadkową, do koperty powinieneś włożyć co najmniej 500-600 zł na osobę. Kiedy idziesz na ślub w pojedynkę i nie jesteś w bliskich relacjach z młodymi, nie wkładaj do koperty mniej niż 300 zł.

Bliscy i rodzina wręczają pieniądze młodej parze

Krąg bliskich znaczy dla młodej pary zdecydowanie więcej niż dalsi znajomi. To ważny moment, w którym do głosu dochodzą emocje, a często też łzy wzruszenia. Dziecku, siostrze, chrześnicy chcemy życzyć na nowej drodze życia tego, co najlepsze. Oprócz miłości i szczęścia młodej parze winszujemy dużo obfitości. Pieniądze jako prezent są symbolem dostatku i dobrobytu. One też „mówią”. Ile zatem włożyć do koperty jako rodzina, gdy chcesz wypaść dobrze i podkreślić, że nowożeńcy są dla Ciebie ważni?

Ile pieniędzy powinni wręczyć parze młodej rodzice?

Rodzice powinny włożyć najwięcej. Należy jednak nie zapominać, że to oni często pokrywają w znacznej mierze koszty wesela. Dlatego przygotowując pieniądze do koperty jako rodzic, powinieneś uwzględnić również takie wydatki. Z reguły kwoty wahają się od 1000 zł w górę. Bardzo często jest to 2000 zł, a nawet 5000 zł. Wszystko zależy od zamożności rodziców. Czasem kwoty są mniejsze, ponieważ rodzice ofiarowują dzieciom kosztowny prezent w postaci auta lub mieszkania.

Pieniądze od chrzestnych dla nowożeńców

Chrzestni nie są rodzicami młodych, ale są równie ważni. I nawet jeśli czasami więzi rodzinne rozluźniają się, to powinni oni w elegancki sposób i z klasą podkreślić, że młodym życzą wszystkiego, co najlepsze. Kwota, która powinna znajdować się w kopercie to około 1000 zł. To jest minimum, ale pamiętaj, że bardzo ważnym elementem jest zamożność rodziców chrzestnych. Często zdarza się, że dokupują oni kosztowną pamiątkę, której wartość też należy uwzględnić.

Dziadkowie wręczają pieniądze na zaślubinach wnucząt

Obecnie kwoty, jakie przeznaczają dziadkowie na prezent ślubny dla wnucząt to około 700-1000 zł. Oczywiście na kwotę ma wpływ przede wszystkim zamożność dziadków, a czasem nawet ich stan zdrowia. Jeżeli dziadkowie włożą do koperty 500 zł, pamiętaj, że Cię kochają i jest to absolutnie maksymalna kwota, jaką mogą ci podarować. Czasem babcia lub dziadek przekazują dobra rodzinne jak pierścionek praprababci czy złota papierośnica pradziadka. Oprócz wartości pieniężnej, zdecydowanie większą jest ta sentymentalna.

Bracia i siostry – ile powinni włożyć do weselnej koperty?

Zakłada się, że o ile dalsi goście wkładają do koperty 250-300 zł na osobę, to rodzeństwo dokłada do tej kwoty co najmniej 100 zł więcej. Brat lub siostra pary młodej powinna w kopercie umieścić około 350-400 zł na osobę, czyli razem minimalna kwota jak powinna znaleźć się w kopercie to 700-800 zł. Tutaj bardzo ważne są 2 aspekty:

 • czy rodzeństwo zabiera ze sobą na wesele dzieci,
 • w jakich relacjach rodzeństwo pozostaje z młodym lub młodą.

Jeżeli jesteś bratem pana młodego i zabierasz na jego wesele troje swoich dzieci, weź to pod uwagę.Często cena „talerzyka” za dziecko jest mniejsza, ale pamiętaj, że dzieci też jedzą i piją, a para młoda musi za to zapłacić. Jeżeli więc jesteś 5-osobową rodziną u siostry na ślubie, w kopercie powinno znaleźć się co najmniej 1000-1500 zł. Inną sprawą jest zażyłość i relacje, jakie utrzymujesz z rodzeństwem. Kiedy brat z siostrą traktują się jak dwoje najlepszych przyjaciół, warto to podkreślić i włożyć do koperty trochę więcej pieniędzy.

Ciocie i wujowie z pieniężnym prezentem dedykowanym młodej parze

I znów kwotą wyjściową jest tak zwany „talerzyk”, a na jego wpływ ma ranga wesela, miejsce i relacje. Kwota minimalna, jaka powinna się znaleźć w kopercie to około 300 zł na osobę. Wujowie bardziej majętni nie oszczędzają i ofiarowują dużo więcej. 300 zł nie jest nietaktem, ale już 400 czy 500 zł na osobę od cioci będzie prezentem w dobrym tonie.

Prezent dla pary młodej

W jaki sposób wręczyć pieniądze nowożeńcom?

Najbardziej popularną formą jest elegancka koperta wraz z osobistym liścikiem lub ozdobną kartką. Sztuka wręczania pieniędzy obejmuje także podpis osób, które ją wręczają. Ogromnym nietaktem jest przekazanie prezentu incognito. Ciekawym sposobem przekazywania prezentu jest dodanie do niego specjalnych efektów. To w końcu zabawa, a radość i uśmiech podczas takiego wydarzenia są mile widziane. Pieniądze możesz podarować jako:

 • rulonik zwiniętych banknotów, przewiązanych ozdobną kokardką i umieszczonych w przeźroczystym pudełku wypełnionym płatkami róż,
 • rulonik banknotów umieszczonych w dużym balonie – pieniądze umieść w nim, zanim go napompujesz, a podczas wręczania przekaż młodym specjalną, dekoracyjną szpilkę, którą będą przekuwali napompowany balon,
 • strzykawkę – jeżeli wręczasz 1000 zł, przygotuj 10 strzykawek; do każdej z nich włóż banknot 100 zł, a potem wszystkie umieść w pudełku wypełnionym sianem; na wieku pudełka przygotuj napis „zastrzyk gotówki” wraz z życzeniami,
 • w dużej, szklanej kuli wyłożonej piaskiem i muszelkami; pośrodku niej wbij szklaną butelkę z liścikiem, w której będą widoczne zwinięte w rulon pieniądze.

Kiedy wręczyć pieniądze na weselu?

O tym decydują państwo młodzi. Pamiętaj, że próby wręczania prezentów w czasie innym, niż wyznaczyli nowożeńcy, jest nietaktem. To dla nich ważny dzień, dlatego należy uszanować ich decyzję. Nie wyrywaj się do kolejki z życzeniami i z podarunkami. Zostaw pierwsze uściski i gratulacje najpierw dla osób najbliższych i rodziny: rodziców, chrzestnych, dziadków i rodzeństwa. Pierwszeństwo w kolejce mają zawsze osoby starsze, kobiety w ciąży i z małymi dziećmi.

Zazwyczaj to nowożeńcy tuż po wyjściu ze świątyni informują gości o tym, kiedy będą przyjmować podarunki. Czy będzie to plac przed kościołem, czy sala weselna?

Komu podarować prezent z okazji ślubu

Komu wręczać pieniądze? Panu młodemu czy jego żonie?

Tutaj rolę do popisu mają świadkowie pary lub ktoś zaufany i wyznaczony do odbierania kopert i prezentów. Osoba, która w imieniu nowożeńców zbiera koperty, powinna zaopatrzyć się w stosowne, ozdobne pudełko, by w sposób bezpieczny przechować pieniądze. Zwyczaj mówi, że pan młody odbiera koperty i większe prezenty ślubne, a pani młoda alkohol, kwiaty i książki. To jednak tradycja, od której się odchodzi. Ważne jest, by młodzi mogli liczyć w momencie gratulacji i przekazywania podarunków na czyjąś pomoc w ich odbieraniu.

Jeżeli nie możesz uczestniczyć na ceremonii osobiście, możesz przekazać pieniądze przez kogoś innego. Czasem jednak warto poczekać do nadarzającej się okazji, by wręczyć je osobiście. Spotkanie w innym czasie, przy kawie, gwarantuje spokojną rozmowę. Możesz wtedy wręczyć kopertę i porozmawiać z parą młodą o jej życiowych planach.

Pieniądze jako upominek ślubny to w tej chwili najodpowiedniejsza forma podarunku. Dzięki niej eliminujesz ryzyko nietrafionego prezentu. Pozwalasz na to, by młodzi przeznaczyli zebrane środki na ich własną realizację marzeń. To w końcu ich dzień. Oszczędzanie na prezencie ślubnym nie jest taktowne. Ma sprawiać radość i obdarowanym i Tobie. Pieniądze mają moc i energię, dlatego ich ilość, a co ważniejsze – intencja, z jaką zostają przekazane, są kluczowe. Twoja reputacja też się liczy. Właściciel pustej koperty, nawet przy dużej liczbie gości, może prędzej czy później zostać zidentyfikowany. Są kamery, świadkowie, a przede wszystkim Twoje sumienie.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *