Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Jak powitać Państwa Młodych

Powitanie Państwa Młodych to tradycja praktykowana od pokoleń. Rodzice nowożeńców uroczyście witają ich w miejscu, gdzie odbywa się przyjęcie weselne. W niektórych przypadkach odpowiada za to obsługa lokalu, a więc jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla wielu par bardzo ważne jest to, aby goście nie wchodzili wcześniej na salę. Nastąpi to dopiero po oficjalnym powitaniu. Bywa również odwrotnie – to goście wchodzą pierwsi, a Młoda Para na samym końcu. Oczywiście wszystko zależy od osobistych upodobań, gdyż nie ma konieczności trzymanie się sztywnych reguł. Trzeba dodać, że znaczenie ma również region Polski. Zwyczaje mogą różnić się ze względu na lokalizację.

Atrakcje na kameralne wesele

Powitanie chlebem i solą

Powitanie nowożeńców chlebem i solą to powszechnie znany zwyczaj. W niektórych regionach rodzice/obsługa lokalu zadaje Pannie Młodej pytanie “Co wolisz – chleb, sól czy Pana Młodego”. Odpowiedź powinna brzmieć “Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego!” lub “Pana Młodego, chleba i soli dorobimy się powoli.”. Warto wiedzieć, że takie powitanie ma nieść za sobą dostatnie, a zarazem szczęśliwe życie. Następnie młodzi dzielą się ze sobą chlebem, moczą go w soli i zjadają. Powinni również ucałować swoich rodziców. Należy jednak wiedzieć, że w niektórych częściach Polski nie zadaje się powyższych pytań. Para Młoda całuje chleb, jako wyraz szacunku. Pomimo tych różnić symbolika pozostaje niezmienna.

Powitanie kieliszkami z alkoholem

Kolejnym zwyczajem jest powitanie Młodych dwoma kieliszkami – jeden z nich wypełniony jest wodą, a drugu wódką. Na pierwszy rzut oka nie można jednak rozpoznać zawartości. Wybór należy do Panny Młodej – zgodnie z przesądem ten, kto wylosuje wódkę będzie dominował w związku. Osoba, której trafiła się woda będzie posłuszna i uległa. Trzeba dodać, że powitanie z kieliszkami może mieć również inną formę. Nowożeńcy piją szampana do dna, a następnie rzucają puste naczynia za siebie. Rozbicie szkła przynosi szczęście i pomyślność. Należy wiedzieć, że ten zwyczaj wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie rozbite naczynia miały stanowić ochronę przed złymi duchami i niepowodzeniami. Co zrobić w przypadku, gdy kieliszek nie rozbił się pomimo upadku na ziemię? Powinien on zostać zgnieciony przez drużbę lub innego uczestnika przyjęcia. Zgodnie z przesądem liczba kawałeczków szkła oznacza lata spędzone wspólnie.

Przeniesienie Panny Młodej przez próg

Pan Młody powinien przenieść Pannę Młodą przez próg lokalu weselnego. Wiadomym jest, że nie musi opuszczać jej na ziemię natychmiast – niektórzy decydują się zanieść żonę aż na miejsce imprezy, gdzie najczęściej czeka wodzirej/DJ. Wokół gromadzą się goście, którzy podczas wchodzenia do obiektu powinni zostać poczęstowani kieliszkiem szampana. Następnie odśpiewują oni “Sto lat” (przy akompaniamencie orkiestry lub bez). Po wypiciu do dna zawartości naczynia można zasiąść do stołu. Bywa tak, że zespół odpowiedzialny za prowadzenie imprezy decyduje się na wprowadzenie innych przyśpiewek, tak aby przedłużyć opisywany moment.

Ocena:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *