Ślub humanistyczny – postaw na wagę przysięgi
Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Myśląc o nim chcemy, aby chwila zawarcia przez nas związku małżeńskiego była wyjątkowa i odbyła się w gronie rodziny i przyjaciół. Ślub humanistyczny, który zdobywa na świecie coraz większą popularność, jest doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy nie zgadzają się z etyką chrześcijańską lub ingerencją państwa w nasze życie. Decydując się na ślub humanistyczny możemy być pewni, iż uroczystość będzie poprowadzona w taki sposób, aby skupić się na nas i naszych emocjach.
Czym jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny to jeden ze sposobów na powiedzenie sobie ,,kocham Cię i razem z Tobą chcę iść przez życie’’. Jest to nieformalna uroczystość, która nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, nie jest ważna z punktu widzenia organów państwa, ani dla Kościoła. To rodzaj ceremonii, która z każdym kolejnym rokiem cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Dlaczego? Otóż ślub humanistyczny nakierowany jest głównie na Młodą Parę i stanowi najbardziej osobistą i intymną formę przysięgi zawieranej między dwojgiem kochających się osób. Jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie zgadzają się z doktryną głoszoną przez Kościół i normami uznanymi przez państwo.
Ślub humanistyczny jest świecką uroczystością w całości przygotowaną przez Młodą Parę, a jej wygląd stanowi odzwierciedlenie ich indywidualnych preferencji. Nie ma tu żadnej religijnej liturgii, a formalny strój nie jest wymagany. Powagę ceremonii zawarcia ślubu humanistycznego gwarantuje jednak system wartości wyznawanych przez przyszłych małżonków.
Ślub humanistyczny można wziąć w dowolnie wybranym miejscu. Może to być ogród, plaża, las, a nawet góry. Aranżacja miejsca zależy wyłącznie od gustu Młodej Pary, choć przyjęło się, iż z reguły przypomina tradycyjny ślub cywilny. Ten rodzaj obrządku nie wymaga obecności świadków, a akt ślubu podpisywany jest jedynie na życzenie Państwa Młodych.
Czym jest humanizm?
Humanizm to nurt filozoficzny, który w centrum zainteresowania stawia człowieka, jego szczęście, godność i potrzeby. Humaniści wierzą w rzeczywistość taką jak ją widzimy. Łączy ich szacunek, empatia i troska o innych. Humaniści chcą budować taki świat, w jakim sami chcieliby żyć.
Ślub humanistyczny w tym przypadku skupia się na parze, która pragnie wyrazić drzemiące w nich uczucia, za pomocą przysięgi składanej w obecności bliskich, a nie na otoczce postaci przyjęcia, która niejednokrotnie staje się ważniejsza od słów przysięgi.
Z kim można wziąć ślub humanistyczny
Ślub humanistyczny może wziąć każdy, kto ukończył 18 rok życia. Szczególnie często decydują się na niego małżeństwa mieszane, które pochodzą z różnych kręgów kulturowych. Ślub humanistyczny niewpisujący się w żadną z religii, łączy ich i pozwala celebrować tę piękną chwilę w towarzystwie najbliższych. Ślub humanistyczny można połączyć ze ślubem cywilnym. Wówczas swobodna atmosfera uroczystości nie zostaje zakłócona przez obowiązek stawienia się w Urzędzie Stanu Cywilnego. W tym przypadku należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności i uiszczeniu odpowiedniej opłaty w urzędzie. Na ślub humanistyczny chętnie decydują się również osoby po rozwodzie, które nie mogą wziąć ślubu kościelnego. Pary homoseksualne, które zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie mogą zawrzeć ślubu oraz ateiści. Często z tej formy ślubu korzystają również pary międzynarodowe, którym zależy, aby ceremonia prowadzona była w kilku językach, w sposób zrozumiały dla każdej ze zgromadzonych na uroczystości rodzin. W takim przypadku należy sprawdzić czy celebrans sprawnie się nimi posługuje.
Kto może udzielić ślubu humanistycznego?
Ślub humanistyczny udzielany jest przez osobę nazywaną celebransem. Jednakże tak naprawdę mistrzem ceremonii może zostać każdy, kogo wyznaczy do tej funkcji Para Młoda. Czasem są to rodzice, babcie, rodzeństwo, a niekiedy przyjaciele. Ważne, aby osoba wybrana na tę funkcję miała dobrą dykcję, a także posiadała umiejętność wczuwania się w sytuację i emocje zgromadzonych, wszak ślub jest uroczystością pełną pozytywnej energii, która udziela się nie tylko Parze Młodej, ale i gościom.
W naszym kraju znajdziemy wiele osób, które zawodowo zajmują się udzielaniem ślubów humanistycznych. Profesjonalni, pomogą nie tylko ułożyć przysięgę ślubną, i poprowadzą uroczystość, ale pomogą w stworzeniu scenariusza tego wyjątkowego dnia. Za usługi profesjonalisty należy jednak zapłacić. Koszt ten wynosi około kilkuset złotych. W cenie znajduje się ustalenie godziny i miejsca ceremonii, przebieg uroczystości, kwestie tłumaczeń w przypadku małżeństw mieszanych, a także dodatkowych atrakcji, jak na przykład wspólne zapalenie świecy. Dodatkowo płatne są uroczystości odbywające się poza granicami kraju. W takim przypadku z celebransem należy skontaktować się znacznie wcześniej i ustalić z nim datę ślubu, w przeciwnym razie może się zdarzyć, iż zostaniemy bez mistrza ceremonii.
Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?
Choć śluby humanistyczne cieszą się dużą elastycznością, nie każdy może taki związek zawrzeć. Nawet śluby humanistyczne muszą przestrzegać przepisów prawa cywilnego, które zostały zawarte w art. 10-15 Kodeksu Rodzinnego. Przepisy te mówią, że ślub humanistyczny nie może zostać udzielony osobie, która jest ubezwłasnowolniona lub nie jest w pełni władz umysłowych. Nie może go zawrzeć również osoba, która pozostaje już w innym związku małżeńskim, lub jest spokrewniona z wybrankiem w linii prostej.
Ile kosztuje ślub humanistyczny?
Cena ślubu humanistycznego zależy wyłącznie od budżetu Państwa Młodych. Nie ma tu stałych kosztów, jak w przypadku ślubu cywilnego lub kościelnego.
Osoby decydujące się na ślub humanistyczny mają do wyboru samodzielną organizację ceremonii lub zatrudnienie firmy zajmującej się organizacją ślubów. W przypadku dużych przyjęć na ponad sto osób, warto zdać się na świadczone przez nich usługi. Do ich obowiązków w tym przypadku będzie należało nie tylko przygotowanie miejsca, w którym Państwo Młodzi złożą przysięgę, ale i miejsca w którym zostanie podany poczęstunek i i zorganizowane przyjęcie. Oczywiście ślub humanistyczny może mieć bardzo intymny charakter, gdzie zaproszonych gości będzie zaledwie kilku.
Dodatkowo płatne są również usługi profesjonalnego celebransa, który nie tylko przeprowadzi ceremonię zaślubin, ale i pomoże w ułożeniu i przestrzeganiu scenariusza ślubu. Za tę usługę należy zapłacić kilkaset złotych. Z racji tego, iż większość par decyduje się na ślub latem, warto wcześniej skontaktować się z celebransem i zarezerwować wybrany termin.
Koszt ślubu humanistycznego zależy wyłącznie od oczekiwań Pary Młodej i może wynieść od stu złotych, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że jego najważniejszym momentem jest chwila, podczas której dwoje zakochanych w sobie osób przysięga dozgonny szacunek i miłość, a także kierowanie się tymi samymi wartościami. Śluby humanistyczne ze względu na swój unikatowy charakter, w kolejnych latach bez wątpienia połączą wielu zakochanych.
Kategorie
Najnowsze wpisy
Zapytaj o wycenę