Zaręczyny a oświadczyny – jaka jest różnica?
Moment, w którym mężczyzna prosi kobietę o rękę, jest szczególnie ważny. To przyrzeczenie sobie wierności na całe życie oraz decyzja o wybraniu wspólnej ścieżki życiowej. Wiele ludzi nazywa moment nałożenia pierścionka na rękę dziewczyny zaręczynami, podczas gdy prawidłowe określenie tego zwyczaju to oświadczyny. Okazuje się, różnica między tymi dwoma pojęciami jest spora, jako że opisują one zupełnie inne wydarzenia. Zaręczyny definiuje się jako wzajemne przyrzeczenie sobie małżeństwa, a także uroczystość, jaką organizuje się z tej okazji. Oświadczyny to natomiast po prostu złożenie propozycji zawarcia małżeństwa.
Różnica pojęć w praktyce
Oświadczyny to moment, kiedy mężczyzna prosi kobietę o rękę. Następuje to zazwyczaj w szczególnym miejscu, mającym podkreślić wzniosłość sytuacji. Kobieta i mężczyzna są wtedy zwykle sami. Zaręczyny są kolejnym etapem i składa się na nie co innego. Jest to moment, w którym osoba oświadczająca się prosi rodziców o rękę bądź też po prostu komunikuje przyszłym teściom chęć pobrania się. Oba wydarzenia mają więc inny kontekst, odbywają się w innych okolicznościach oraz uczestniczą w nich inni ludzie. Oświadczyny to sprawa wyłącznie między dwójką młodych ludzi. Zaręczyny to moment, kiedy informuje się o swoich planach najbliższą rodzinę.
Idealne oświadczyny – jak wybrać odpowiednie miejsce?
Decyzja o oświadczynach często jest powodem do stresu dla młodego człowieka. Problemów przysparza wybór odpowiedniego miejsca oraz lęk przed odrzuceniem. Pierwszym krokiem jest wybór pierścionka. Czasem warto o swoich planach poinformować innych ludzi, oczywiście jeśli wiemy, że dochowają sekretu. Wtedy, jeśli dobrze znają kobietę, której mężczyzna planuje się oświadczyć, mogą pomóc w wyborze. Gdzie się oświadczyć? Musi to być wybór podyktowany upodobaniami wybranki serca. Niektórzy decydują się na nowatorskie rozwiązania, inni wolą klasykę – czyli oświadczyny podczas romantycznej kolacji w ulubionej restauracji. Niewątpliwie sprawdzi się w to w przypadku dziewczyn lubiących tradycyjne rozwiązania rodem z komedii romantycznych.
Innymi częstymi wyborami są klimatyczne miejsca, takie jak jezioro. Można też zaprosić kobietę na wspólny wyjazd – i tak, z dala od innych ludzi, oświadczyć się w przyjemnych okolicznościach. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie padnie wybór, najważniejsze są uczucia. Jeśli para się kocha, to tak naprawdę nie ma to aż tak dużego znaczenia, gdzie odbędą się oświadczyny.
Wzorowe zaręczyny
Tradycja zaręczyn jest bardzo stara. W Rzymie mężczyzna wręczał wybrance serca miedziany pierścień bądź monetę, a rodzice byli zobowiązani spisać rodzaj kontraktu, w którym opisywano oczekiwana co do małżeństwa. Oczywiście było to podyktowane kwestiami materialnymi – nikt nie liczył się z uczuciami młodych.
W dzisiejszych czasach tradycyjne zaręczyny to zwykle kolacja, na którą zaprasza się przyszłych teściów w celu poinformowania o oświadczynach. Jeszcze jakiś czas temu wyglądały nieco inaczej niż obecnie, ponieważ musiały się odbyć przed poproszeniem wybranki o rękę. Koniecznie było wcześniejsze poproszenie jej rodziców o zgodę. Mimo że nie jest to już praktykowane, warto jest zaprosić rodzinę dziewczyny na uroczystą kolację bądź też udać się do nich z wizytą. Podczas tradycyjnych zaręczyn, mężczyzna przychodzi do przyszłych teściów, czasem wraz ze swoimi rodzicami. Ze sobą ma dwa bukiety kwiatów. Jeden z nich wręcza swojej wybrance, a drugi jej matce. Najpierw toczą się nonszalanckie rozmowy, jak podczas zwykłej wizyty. Później trzeba już przystąpić do sedna sprawy – czyli poproszenia o rękę dziewczyny jej rodziców. Wtedy też dziewczyna prezentuje swój pierścionek, a para staje się narzeczeństwem.
Czy w dzisiejszych czasach zaręczyny są w ogóle konieczne?
Obecnie raczej nie prosi się o rękę kobiety, lecz informuje o planach. Zazwyczaj rozmawia się też o planowanym ślubie oraz weselu. Czy jednak w związku ze zmianą zwyczajów zaręczyny w ogóle są konieczne? A może to niepotrzebne zawracanie głowy i powinny się odbyć tylko oświadczyny? W związku z tym, że proszenie o rękę rodziców to obecnie rzadki zwyczaj, te dwa pojęcia – zaręczyn oraz oświadczyn – zaczęły być ze sobą utożsamiane. Warto je jednak rozróżniać, jako że opisują dwa inne wydarzenia, które powinny poprzedzać ślub. Młodzi sądzą, że nałożenie pierścionka na palec kobiety to już narzeczeństwo, a decyzja o ślubie jest decyzją tylko dwójki ludzi. Tak oczywiście może być – jednak warto chociaż symbolicznie oddać hołd tradycji poprzez porozmawianie z przyszłymi teściami. Na pewno zrobi to dobre wrażenie na rodzicach dziewczyny, może to też być wspaniały początek budowania miłej i poprawnej relacji.
Kategorie
Najnowsze wpisy
Zapytaj o wycenę