Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Menu na roczek

Pierwsze urodziny to absolutnie wyjątkowa okazja, którą wielu rodziców decyduje się świętować w równie wyjątkowy sposób. Nie brak więc z tej okazji wystawnych przyjęć, na które najczęściej zapraszani są znajomi i rodzina. Z całą pewnością wśród nich pojawią się również inni rodzice z dziećmi. Jak wybrać menu na taką okazję? Musi ono uwzględniać dużą różnorodność zaproszonych gości i być odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Okazuje się, że zaplanowanie menu na takie przyjęcie wcale nie jest prostą sprawą. Od czego należy zacząć?

Menu na roczek

Najważniejsze informacje – co wiemy o zaproszonych gościach?

Kiedy na przyjęcie zapraszamy gości, powinniśmy pamiętać, że najprawdopodobniej mają oni bardzo różne potrzeby żywieniowe, czasem różniące się od naszych. Pewne rzeczy można uwzględnić bez konieczności zdobywania dodatkowych informacji. Na pewno więc na naszym przyjęciu pojawią się goście w różnym wieku. Trudno jest na przykład oczekiwać od kilkuletnich dzieci, że chętnie zjedzą to samo, co osoby dorosłe. W menu powinien znaleźć się więc atrakcyjny punkt również dla nich. Kolejną sprawą jest kwestia indywidualnych wyborów, które dla wielu osób są szalenie istotne. Jeżeli planujemy regularny obiad, w menu warto zawrzeć również propozycje bezmięsne i wegańskie. Z całą pewnością część naszych gości będzie nam za to wdzięczna. Bardzo ważne jest pamiętanie również o tym, że w dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy związane z różnorodnymi alergiami. Warto więc naszych gości zapytać na początku o to, czy jedzenie powinno być z tego powodu w jakiś sposób dostosowane. Dobrą praktyką jest też zrezygnowanie przy układaniu menu na przyjęcie z obecności w nim najbardziej popularnych alergenów.

Menu dla dzieci i dla osób dorosłych

Jak już wcześniej wspomniano, dzieci najczęściej nie znajdują wielkiego upodobania w tych samych potrawach co dorośli. Po części dzieje się tak oczywiście za sprawą fast foodów, które obecne są w naszej rzeczywistości od lat, a na których wychowują się kolejne pokolenia. Należy zatem mieć na uwadze to, że jeżeli nie przygotujemy odrębnego menu dla dzieci, to część z nich może w ogóle nie być zainteresowana jedzeniem. Kolejną dobrą praktyką, która pomoże nam zaskarbić sobie sympatię nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, jest przygotowanie specjalnego menu wyłącznie dla dzieci. Znaleźć powinien się w nim pewien wybór popularnych dań, które z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym maluchom. Nie należy zapominać również o naszym małym solenizancie, dla którego przecież organizujemy całe przyjęcie, a także o innych dzieciach w podobnym wieku, które również mogą się na nim pojawić. Oczywiste jest, że tak małe dzieci mają swoje, dość specyficzne potrzeby żywieniowe, które nie są łatwe do zrealizowania w ramach przyjęcia, a także to, że będą jeść raczej jedzenie podsunięte przez rodziców. Warto jednak zadbać, żeby w menu albo na stole z przystawkami i przysmakami znalazły się również rzeczy, które mogą zostać podane również tak małym dzieciom. Doświadczenie organizatorów przyjęć mówi, że potrzeby dzieci w tym wieku najczęściej są pomijane – tym bardziej rodzice małych kilku- i kilkunastomiesięcznych pociech będą nam wdzięczni, jeżeli o nie odpowiednio zadbamy.

Desery White Sensation

Nie tylko wspólny obiad – co jeszcze powinno znaleźć się na przyjęciu?

Na wielu tego rodzaju przyjęciach można znaleźć również osobne stoły z przystawkami i tak zwane słodkie stoły, na których znaleźć można przede wszystkim owoce i słodycze. Taki słodki stół to często nie tylko miejsce, w którym znaleźć można coś słodkiego, ale również wspaniała dekoracja sali, w której odbywa się przyjęcie. W centralnym punkcie takiego stołu może znaleźć się efektowna instalacja z owoców albo fontanna czekoladowa. Zwłaszcza ten ostatni element jest czymś, co bardzo łatwo przyciąga zainteresowanie – nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W końcu wszyscy, niezależnie od wieku, mniej lub bardziej lubimy słodycze. Warto pamiętać, że fontanny czekoladowe mogą mieć różną pojemność, która powinna być zawsze dostosowana do liczby zaproszonych gości. Jeżeli nie chcemy, żeby czekolada w fontannie skoczyła się zbyt szybko ani żeby duża jej część się zmarnowała, warto poradzić się w kwestii wyboru odpowiedniej fontanny specjalistów od organizacji przyjęć. Ważnym pytaniem jest również to, czy na słodkim stole powinny znaleźć się wyłącznie słodycze, czy też przede wszystkim owoce. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, w których rodzice często zwracają uwagę na to, żeby ich dzieci miały raczej ograniczony, sporadyczny kontakt z łakociami, na stole takim w pierwszej kolejności powinien znaleźć się odpowiedni wybór owoców, a słodycze powinny być potraktowane raczej jako dodatek do nich.

Carving arbuz na urodziny dziecka

Czy na tego rodzaju przyjęciu powinien pojawić się alkohol?

Ważne uroczystości w naszej kulturze często obchodzone są z użyciem alkoholu. Czy jednak na przyjęciu urodzinowym dziecka powinien się on znaleźć? Sporo zależy od zaproszonych gości. W przypadku osób, które podczas przyjęcia nie mają pod opieką dzieci, właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie na stole kilku butelek eleganckiego wina, po które sięgną osoby, które będą miały na to ochotę. Mocniejsze alkohole nie są jednak na takich przyjęciach wskazane.

Komu powierzyć tworzenie menu na przyjęcie urodzinowe dziecka?

Pierwsze urodziny dziecka można oczywiście przygotować całkowicie samodzielnie. Jeżeli organizujemy niewielkie spotkanie w gronie przyjaciół i najbliższej rodziny, to jest to jak najbardziej dobry pomysł. Jeżeli jednak okazję tę planujemy obchodzić w większym gronie i urządzamy nieco większe przyjęcie, jego organizację warto powierzyć specjalistom. Dzięki temu zyskuje się więcej czasu dla siebie i swojego dziecka.

Ocena:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *