Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Ciekawe zabawy na Kinderbal – Poznaj kilka pomysłów

Kinderbal, czyli przejęcie dla dzieci, niejedno ma imię. Można zorganizować taką imprezę w domu lub mieszkaniu, a można również wynająć do tego celu specjalną salę zabaw. Tak czy inaczej, zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać dzieci, ich komfort i dobre samopoczucie.

Animator dziecięcy na chrzcinach

Czas i miejsce kinderbalu

Przyjęcia dla dzieci organizowane są z różnych okazji, a także bez okazji, po prostu, aby sprawić maluchom przyjemność. Świetnym pretekstem do imprezy są na przykład urodziny lub imieniny, zakończenie przedszkola lub świętowanie ważnego wydarzenia w życiu dziecka. Maluchy pamiętają takie chwile z dzieciństwa. Czują się ważne i docenione, że ktoś zorganizował imprezę specjalnie dla nich, aby mogły być szczęśliwe i radosne.

Bardzo ważna jest sama intencja uszczęśliwienia dzieci, jednak także forma ma tutaj znaczenie. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, choć to kwestia dyskusyjna, bardzo lubią nutkę szaleństwa, wzory, kolory. Im więcej, tym lepiej. Balony i różnego rodzaju dekoracje są bardzo mile widziane. Dlatego też do kinderbalu na pewno trzeba się przygotować. Jeden dzień to może być za mało, aby wszystko urządzić.

Analizując miejsce na kinderbal, warto wziąć pod uwagę na przykład wielkość domu lub mieszkania i jego lokalizację. Czy goście będą mogli łatwo tam trafić? Czy miejsce jest bezpiecznie? Jakie zabawy można w nim przeprowadzić? Czasem lepszym wariantem jest wynajęcie specjalnej sali zabaw. Są miejsca specjalnie przeznaczone do takich celów. Oczywiście trzeba liczyć się z kosztami, jednak czasem warto ponieść takie nakłady, aby impreza była naprawdę udana pod każdym względem.

Kto będzie wodzirejem?

Tak samo jak na weselu gra zespół lub ktoś jest odpowiedzialny za puszczanie muzyki, tak samo dobrze jest, gdy na kinderbalu znajduje się osoba, która przewodzi, proponuje zabawy i inne aktywności, dostosowując je do gości. Taka osoba powinna cechować się dużym wyczuciem i empatią, ponieważ dzieci to specyficzni odbiorcy, a więc trzeba wykazać się tutaj dużą cierpliwością i zmysłem obserwacji.

Czasem dzieci mogą szybko poczuć się zmęczone i znudzone, a czasami wręcz przeciwnie, przez wiele godzin mają wiele energii i ani myślą o chwili odpoczynku. Zatrudnienie animatora czasu wolnego na czas kinderbalu pozwala zrzucić z barków rodziców ciężar odpowiedzialności za przebieg zabawy. Jeśli animator będzie osobą, która zna się na tym, co robi, pomoże zapanować nad dziećmi i sprawić, że będą one bawiły się doskonale.

Tak samo jak niektórzy animatorzy specjalizują się na przykład w tematyce wakacyjnej czy sportowej, tak też na rynku obecni są animatorzy specjalizujący się w zabawach dziecięcych. Są specjalne kursy, gdzie animatorzy nabywają takie umiejętności. Dlatego też warto zweryfikować, czy dana osoba, chętna na takie zlecenie, ma pomysł, jak bawić się z dziećmi tego dnia. Oczywiście uśmiech i zaangażowanie jest obowiązkowe!

Pomysł na zabawę dla dzieci

Mała księżniczka i policjant

Na kinderbalu niezbędne są oczywiście piękne, specjalne stroje. Dziewczynki z reguły chcą się przebierać za małe księżniczki, a inspiracją są rzecz jasna postaci z bajek. Chłopcy wybierają za to kreacje policjantów lub strażaków albo innych bohaterów. Tak było już od dawna i te schematy powtarzają się także dzisiaj. Warto zadbać o to, aby dziecko mogło stać się na balu tym, kim chce, bez oceniania i odradzania. Naprawdę rzadko istnieją rzeczywiste powody, aby zabronić dziecku przebrania się za daną postać.

Stroje można kupić albo wypożyczyć. Dziś istnieje wiele wypożyczalni, w których można taki strój zdobyć, a zaraz po balu oddać. Jest to na pewno dobre rozwiązanie pod wieloma względami. Na pewno z ekologicznego punktu widzenia nie ma sensu kupowania stroju na jeden raz. Jednak są i tacy rodzice, którzy życzą sobie, aby ich pociecha miała najpiękniejszy, specjalnie zakupiony strój. Trudno posądzać ich o złe intencje.

Dziecięce przebrania na impreze

Menu na kinderbal

Nie da się ukryć, że większość dzieci mocno grymasi przy jedzeniu. Owocowe stoły mogą być okazją ku temu, aby maluchy spróbowały czegoś nowego. Na pewno w domu nie miały jeszcze okazji wypróbowania wszystkich ciekawych smaków owoców. Rodzice często podejmują próby karmienia dzieci nowymi owocami, ale jeśli dziecko kilka razy odmówi, próby nie są już ponawiane i maluch ciągle je to samo. Tymczasem dobrze jest ponawiać próby nawet kilkanaście razy.

Stół pełen owoców nie tylko pięknie wygląda i zachęca do częstowania się, ale też cudownie pachnie. To wielka pokusa i trudno się temu oprzeć. Można się zatem spodziewać, że zaproszone na kinderbal dzieci bardzo chętnie wykorzystają okazję i wypróbują nowe smaki, których nie znają albo już nie pamiętają. Rodzice bądź opiekunowie mogą być wdzięczni organizatorom za taką propozycję i taki pomysł. On zawsze się sprawdza. Nikt nikogo nie przymusza do jedzenia. To tylko szwedzki stół, propozycja. Maluch decyduje, czy sięgnie po owoce i w jakiej ilości.

Fontanna czekoladowa to atrakcja znana przede wszystkim z przyjęć weselnych. Można spotkać się z nią zarówno na wystawnym przyjęciu, jak i na wiejskim weselu w remizie. Pasuje ona do wielu okoliczności. Fontanna nie tylko zachwycająco wygląda, ale też kusi przepięknym, wyjątkowym zapachem. Nikt się nie oprze pokusie. Co ciekawe, fontanna z czekoladą bardzo często łączona jest z owocowym stołem. Chodzi oczywiście o maczanie owoców w czekoladzie. To wspaniałe połączenie i obłędne efekty jeśli chodzi o doznania smakowe.

Czekolada z fontanny oraz pięknie podane owoce na stole wprawią dzieci w prawdziwy zachwyt. Przyjęcie na pewno zostanie dobrze odebrane i zapamiętane na długo. Trzeba wiedzieć, że dzieci bardzo lubią dzielić się swoimi wspomnieniami i przeżyciami z innymi jeszcze przez wiele tygodni. Maluchy w swojej grupie przedszkolnej albo w szkolnej klasie prześcigają się w opowieściach, co fajnego się zdarzyło w ostatnim czasie. Wspomnienia o imprezie z czekoladową fontanną i owocowym stołem na pewno będą hitem i numerem jeden.

Warto wziąć pod uwagę także aspekt finansowy. Żadna z tych atrakcji nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Można wręcz powiedzieć, że biorąc pod uwagę inne koszty organizacji imprez, zarówno owocowy stół, jak i czekoladowa fontanna, to kwestie raczej tanie. Jest za to niemal pewne, że sprawią sporo przyjemności. Warto więc porzucić swoje wątpliwości i czym prędzej zdecydować się na owoce i fontannę na zaplanowanym kinderbalu.

Fontanna czekoladowa ze stołem owocowym

Przygotowania do kinderbalu

Przygotowania do kinderbalu zależą od tego, czy jest się stroną organizującą przyjęcie, czy też stroną korzystającą z zaproszenia. Na pewno organizator ma wiele pracy i detali, na jakie musi zwrócić uwagę. Trzeba myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie dzieci i ich dobrej zabawie. Jednak bezpieczeństwo przede wszystkim. Należy usunąć z pola dzieci wszystkie niebezpieczne przedmioty, a także upewnić się, czy menu jest dla każdego odpowiednie pod kątem alergii i nietolerancji pokarmowych.

Dziś powszechne są na przykład nietolerancje laktozy czy glutenu. Wiele dzieci ma uczulenie na orzechy. Nie wolno dopuścić, aby alergik zjadł coś, co mu zaszkodzi. To może nawet skończyć się tragicznie. Jest to z pewnością mniej przyjemna strona organizowania imprez. Jednak trud na pewno się opłaci. Z kolei osoba zaproszona ma za zadanie jedynie wziąć prezent, a także dobre nastawienie i uśmiech. Jeśli tego nie zabraknie, impreza na pewno będzie udana.

Rodzice mogą być obecni na kinderbalu swoich dzieci. W praktyce stosuje się różne rozwiązania. Czasem wolą organizatorów jest, żeby rodzice kręcili się obok i pilnowali swoich pociech. Czasem wręcz jest to odradzane, a rodzice są proszeni o opuszczenie miejsca imprezy i powrót za kilka godzin, po jej zakończeniu. Tak naprawdę każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie, czy jest ono gotowe na pozostanie kilka godzin w obcym miejscu. Czasem dziecko nie boi się, ponieważ zna już innych uczestników imprezy, na przykład z grupy przedszkolnej.

Zabawy w czasie kinderbalu

Zabawy powinny być dostosowane do wieku dzieci i poziomu ich energii. Czasami trzeba zastosować zabawy wyciszające, kiedy trudno zapanować nad rozbrykaną grupą. Czasem jednak większość dzieci to osoby nieśmiałe i wycofane. W takiej sytuacji dobrą strategią jest zachęcenie ich do zabawy. Jednak nic na siłę. Osoba prowadząca imprezę, ktoś, kto inicjuje zabawy, musi kierować się wyczuciem i być bardzo dobrym obserwatorem. Bardzo łatwo zranić dzieci. Trzeba też pilnować ich wzajemnych relacji. W razie konfliktu trzeba załagodzić sytuację i nie doprowadzać do eskalacji. Nie wolno jednak udawać, że nic się nie stało, kiedy maluch płacze.

Jest wiele książek i stron internetowych, z których można dowiedzieć się, jakie zabawy są najlepsze na kinderbal. Doświadczeni animatorzy doskonale wiedzą, co sprawdza się w danej grupie wiekowej czy też pod względem płci dzieci. Znają najnowsze trendy, postaci bajkowe. Wiedzą, o czym maluchy mogą godzinami dyskutować. Inspiracje bajkowymi postaciami są naprawdę świetnym pomysłem. Można założyć się, że każde dziecko ogląda bajki – w telewizji, na laptopie bądź tablecie.

Na każdy kinderbal trzeba przygotować dekoracje. Można kupić gotowe, w sklepie, albo przygotować je samodzielnie. Oczywiście można również zamówić dekoracje w Internecie. Mają one być dopasowane do tematu i profilu imprezy. Dzieciaki uwielbiają na przykład zabawę w piracki statek albo koncepcję wyspy skarbów. Warto jednak pamiętać, że jeśli organizowane są konkursy z nagrodami, to nagrodzone powinno zostać każde dziecko, a nagrody nie powinny znacznie odbiegać od siebie wartością i atrakcyjnością.

Warto sprawić dziecku radość i zorganizować kinderbal albo zgodzić się na to, by maluch był na takiej imprezie gościem. Do tej zabawy trzeba się przygotować. Warto zrobić to na spokojnie, zadbać o stroje, dekoracje, a przede wszystkim uśmiech i pozytywne nastawienie. Dziecko czuje emocje rodzica i doskonale wie, czy jest on przychylny danemu pomysłowi, czy też raczej niechętny do pewnych aktywności. Kinderbal może być cudownym wspomnieniem z dzieciństwa i na pewno warto te chwile zachować w pamięci.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *