Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Chrzest święty – często zadawane pytania

Chrzest uchodzi za ważne wydarzenie, pierwsze najważniejsze, w życiu każdego wierzącego, nie zależnie od wyznawanej religi. Ma bowiem oczyścić z grzechu pierworodnego i uczynić nas dziećmi Bożymi. We wierze katolickiej sakrament ten jednoczy z Kościołem.

chrzest święty

W jakim wieku chrzcimy?

Nie ustanowiono żadnego umownego wieku, kiedy powinno dojść do otrzymania tego sakramentu. Coraz częściej widzi się dzieci większe niż niemowlęta, chociaż zwyczajowo przystępuje się do Chrztu Świętego w niezbyt długim od urodzenia okresie. Prawdopodobnie przede wszystkim dlatego, że oczyszcza on z grzechu pierworodnego.

Kto trzyma niemowlę do chrztu?

Nie przyzwyczajeni do codziennego oglądania udzielanych sakramentów, zadajemy pytania o ich przebieg. Kto trzyma niemowlę do chrztu? Nie ma żadnych wymogów określających tę osobę, chyba, że indywidualna parafia postanowi inaczej i nas o tym bezpośrednio poinformuje. Przeważnie są to rodzice dziecka. Zazwyczaj ojciec, który po prostu jest silniejszy, ale jeśli dziecko spokojniejsze jest w ramionach matki-to również ona może je trzymać nad chrzcielnicą.

Zasady Chrztu

Kolejna rzecz do której przywiązujemy uwagę w pierwszej kolejności to strój dziecka. Zwyczajowo dzieci ubierane są do sakramentu Chrztu Świętego w białe barwy, stanowiące o ich niewinności i oczyszczeniu. W tradycji kościoła katolickiego matka chrzestna po uprzednim sygnale od księdza, nakłada na dziecku białą szatkę -i jest to nieruchoma zasada Chrztu Świętego. W kwestii ubioru ważne jest, aby podczas głównego momentu udzielania sakramentu Chrztu, głowa dziecka była odsłonięta (np.czapeczki, opaski i tym podobne).

Następną ważną zasadą, która nie ulega zmianom, jest obowiązek ojca chrzestnego, który zapala świecę, co symbolizuje prowadzenie dziecka w nauce Jezusa i tym samym jego istotną w tym położeniu rolę.

Jak długo trwa Chrzest?

Jak długo trwa Chrzest? Przeważnie akt ten ma miejsce podczas Mszy Świętej, jest to tak zwana Msza Chrzcielna i o tym, kiedy konkretnie się ona odbywa, parafie stanowią indywidualnie. Zdarza się również, że Chrzest ma miejsce po mszy-w takiej sytuacji jest to obrzęd skupiony tylko na tym sakramencie i może potrwać około dwudziestu minut. W takim wypadku kapłan po mszy opuszcza kościół, przebiera się w szaty chrzcielne i wraca do czekających w środku rodziców, rodziców chrzestnych (i ewentualnych gości).

W przypadku udzielania sakramentu podczas mszy, trwa on mnie więcej tyle ile msza.

Przebieg Chrztu Świętego

W obydwu tych przypadkach sam przebieg Chrztu Świętego jest taki sam. Rodzice i chrzestni czekają na przyjście kapłana, który podchodzi do nich (po rozpoczęciu Mszy Świętej, jeśli ma to miejsce podczas jej trwania) pytając o wybrane dla dziecka imię. Zadaje pytanie rodzicom: “O co prosicie Kościół Święty?”, na co odpowiadają: “O Chrzest”, następnie pyta czy są świadomi praw i obowiązków wynikających z tego sakramentu, a oni mówią “Jesteśmy świadomi”. Później ksiądz zwraca się do rodziców chrzestnych: “A wy, rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?” i otrzymuje odpowiedź: “Tak, jesteśmy gotowi”. Kolejno kapłan zwraca się do dziecka i naznacza je znakiem krzyża, po nim powtarzają to również rodzice oraz chrzestni. Jeśli sakrament odprawiany jest podczas mszy, po tym etapie toczy się ona dalej i dopiero po kazaniu następuje główny moment sakramentu Chrztu Świętego. Kiedy rodzice z dzieckiem oraz matka i ojciec chrzestni podchodzą do ołtarza, kapłan odprawia modlitwę poświęcenia wody. Wszyscy uczestnicy wyznają wiarę oraz wyrzekają się grzechu. Ksiądz polewa wodą głowę dziecka, wypowiadając słowa o tym, że dziecko (jego imię) jest chrzczone. Wszyscy mówią “Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…”. Potem czoło dziecka zostaje namaszczone Krzyżmem Świętym. Po tym obrzędzie matka chrzestna nakłada na dziecku białą szatkę a ksiądz mówi “(imię) stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę”, następnie ojciec chrzestny po słowach “Przyjmijcie światło Chrystusa” odpala od paschału świecę. Po tym Msza Święta jest odprawiana dalej zgodnie z normami lub obrzęd zostaje zakończony.

Rzadko zdarza się, aby odbywały się spotkania przygotowujące do sakramentu Chrztu Świętego, aczkolwiek słyszy się, że miewa to miejsce w niektórych parafiach. Jedyny dokument, który powinien być wymagany, uprawniający do zostania ojcem lub matką chrzestną jest zgoda udzielona przez parafię, do której ci należą. Ale i tutaj: to kwestia i wola poszczególnych Kościołów.

Tradycje

W tradycji polskiej przyjęło się organizowanie niewielkich przyjęć z okazji przyjętego przez dziecko Chrztu, zazwyczaj z obiadem lub poczęstunkiem dla rodziców chrzestnych, dziadków i ewentualnie najbliższej rodziny. Choć, oczywiście, jest to kwestia indywidualna i zdarza się, że wygląda to inaczej.

Upominek? Najlepszym prezentem upamiętniającym ten dzień jest biżuteria personalizowana (lub łańcuszek z krzyżykiem albo Matką Boską), podpisana Biblia, obrazki, różaniec. Często ofiarowuje się kopertę z pieniędzmi, która jest praktycznym pomysłem, jeśli chodzi o niemowlęta i prawdopodobnie najczęściej stosowanym. Jednak, mając na uwadzę to, że dziecko nie będzie pamiętało tego dnia (chyba, że jest już wystarczająco duże), warto zastanowić się nad jakąś pamiątką. Często postanawia się, że pamiątkowe pozostają szatka i świeca, zachowywane przez rodziców dziecka po zakończeniu przyjęcia sakramentu. W obecnych czasach zarówno na świecy jak i na białej szacie możemy za niewielką dopłatą otrzymać pamiątkową datę Chrztu oraz imię dziecka. Warto wspomnieć, że przyjmuje się w tradycji, iż zakup świecy należy do ojca chrzestnego a kwestia szatki leży w rękach matki chrzestnej. Chyba, że rodzice i chrzestni ustalą między sobą inaczej.

Warto pamiętać, że według wiary, ma to być wyjątkowy dzień, polegający na przyjęciu Nowego Członka do Kościoła, oczyszczeniu z grzechu i początku drogi w Chrystusie.

Ocena:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *