Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Ojciec chrzestny – jakie obowiązki posiada i co kupuje na chrzest?

Chrzest święty to jeden z pierwszych najważniejszych dni w życiu dziecka, choć najczęściej nie jest w pełni świadome znaczenia i okoliczności. Prośba o pozostanie ojcem chrzestnym dziecka wiąże się ze sporymi honorami. Jednak poza powodem do dumy, jest to także obowiązek. Należy pamiętać, że ta funkcja wiąże się z czuwaniem nad rozwojem dziecka, przede wszystkim tym o wymiarze duchowym. Dodatkowo jego zadaniem jest stanowienie wsparcia dla rodziców w kwestii wychowania. Przedstawiamy, jakie obowiązki posiada ojciec chrzestny, a także co chrzestny kupuje na chrzest.

Chrzest Święty

Obowiązki ojca chrzestnego

W rzeczywistości, obowiązki posiadane przez ojca chrzestnego można podzielić na duchowe i materialne. W ramach duchowych zadań, ojciec chrzestny musi brać czynny udział w życiu i rozwoju dziecka. Powinien stanowić dla dziecka niekwestionowany autorytet, a przede wszystkim w aspektach związanych z religią. Na co dzień musi oferować dziecku wsparcie, a także przedstawiać mu właściwą drogę życiową. Realizowanie tych zadań może odbywać się na wiele sposobów i zdecydowana ich ilość jest całkowicie darmowa – wystarczy rozmowa i wspólne spędzanie czasu.

Z kolei w ramach obowiązków o charakterze materialnym, ojciec chrzestny powinien kupić świecę chrzcielną, którą trzyma w trakcie chrztu świętego. Ten zwyczaj jest praktykowany od wielu lat i stanowi swoistą tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Choć coraz częściej można spotkać się z łamaniem tego obyczaju przez rodziców dziecka. Decydują się na zakup świecy w komplecie z szatką, aby były dopasowane do siebie wizualnie. Ewentualnie często sprzedażą zajmuje się parafia, więc zakup jest finalizowany już podczas uzgadniania kwestii formalnych.

W niektórych regionach Polski praktykowany jest zwyczaj, w którym to ojciec chrzestny jest odpowiedzialny za opłacenie ceremonii chrztu świętego w kościele. W rzeczywistości mało osób o tym wie, dlatego nie jest on wystarczająco powszechny. Zazwyczaj jest to praktykowane w rodzinach i ojciec chrzestny jest informowany o tym przez osoby najbliższe z rodziny.

Co chrzestny kupuje na chrzest?

Nie można zapomnieć, że prośba o bycie ojcem chrzestnym dziecka jest niekwestionowanym honorem. Stąd tez warto postępować w sposób godny i wziąć czynny udział podczas organizowania przyjęcia. Obowiązkiem ojca chrzestnego jest bycie obecnym w życiu dziecka i niesienie pomocy rodzicom w razie potrzeby. Stąd te kwestie są o wiele istotniejsze niż sama wartość materialna prezentu.

Niemniej jednak warto także zadbać o materialny wymiar prezentu i zdecydować się na zakup pamiątki ze chrztu, która będzie nawet po latach przypominała dziecku o tym wydarzeniu i osobie od które je dostała. W tej kwestii idealnie sprawdza się spersonalizowana pamiątka ze chrztu świętego, w której znajdą się samodzielnie sformułowane życzenia. Z droższych rzeczy może być to złoty medalion.

W przypadku, gdy prezent powinien być jednocześnie praktyczny jak i użyteczny, doskonale sprawdza się zabawka edukacyjna lub inna, która umożliwia szybszy rozwój dziecka. Warto wybierać zabawkę, która jest adekwatna do wieku dziecka lub będzie odpowiadała na jego przyszłe potrzeby. W tej kwestii powinni wypowiedzieć się rodzice chrześniaka, ponieważ łatwo kupić przedmiot, który nie posiada praktycznego zastosowania, a jest jedynie zbędnym wydatkiem. Być może jest rzecz, którą pilnie potrzebuje lub będzie potrzebować dziecko w przyszłości. Przykładowo, rewelacyjnie sprawdza się np. krzesełko do karmienia lub przekazanie gotówki, która umożliwi zakup bardzo dobrego fotelika samochodowego.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *