Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Ile pieniędzy podarować dziecku z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważnym sakramentem w życiu młodego człowieka. Warto pielęgnować wiarę i przekazywać ją młodszym pokoleniom. Przykład, jaki dajemy, powinien pokazywać innym, że wiara nierozerwalnie łączy się z dobrocią. Dzieci jednak, z racji na swój wiek, często mają problem, aby przykładać do wiary należytą wagę. Naszym celem powinno więc być takie kultywowanie wiary, aby przekonać młodych ludzi do tego, że warto wierzyć w Boga. Chociaż wiadomo, że cała ceremonia i to, co powinno się przeżywać jest zdecydowanie ważniejsze od prezentów, to jednak co roku pojawia się to samo pytanie – ile pieniędzy podarować dziecku na Pierwszą Komunię Świętą?

Komunia Święta, podobnie jak wszelkie inne sakramenty oraz wydarzenia w naszym życiu – wymaga pewnej organizacji. Jako rodzice musimy przecież zapewnić swojemu dziecku strój komunijny wraz z dodatkami, a także przyjęcie komunijne, które to z kolei wymaga od nas często wynajęcia sali oraz odpowiedniego przystrojenia jej. Wiadomym jest, że wszystko to ma swoją cenę, którą jako rodzice zmuszeni jesteśmy ponieść. Nie możemy również zapomnieć o prezencie, czy pieniądzach dla naszej pociechy. Te z kolei są czymś naturalnym i nikogo nie dziwi już fakt, że wybierając się na komunię, powinniśmy włożyć do koperty nieco pieniędzy. Pytanie tylko – ile dokładnie? Wszystko zależy od tego, kim dokładnie jest dla nas osoba, którą chcemy obdarować.

Pierwsza komunia święta

Ile pieniędzy na komunię od chrzestnego?

Wiadomym jest, że od rodziców chrzestnych wymaga się najwięcej, bowiem są to (zaraz po rodzicach) najbliższe dziecku osoby. Nie bez powodu więc chrzestni są osobami, które wkładają do koperty najwięcej pieniędzy. Zwykle kwota, jakiej można oczekiwać zaczyna się od 700 złotych i może sięgać nawet tysiąca. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wszystko to zależy od ich zamożności. Nie możemy oczekiwać w kopercie ogromnych pieniędzy, jeśli wiemy, że rodzice chrzestni naszego dziecka nie są osobami, które mogłyby pochwalić się dużym majątkiem. Dodatkowo pamiętajmy, że kwota w kopercie może być niższa, jeśli dziecko zostanie obdarowane jakimś innym prezentem, co nie jest wcale rzadkością.

Ile pieniędzy na komunię od dziadków?

Dziadkowie – zaraz obok rodziców i chrzestnych są kolejnymi osobami, które powinny być najbliższe dziecku. Dziadkowie często starają się rozpieszczać swoje wnuki, toteż nie powinno nas dziwić, jeśli w kopercie znajdzie się od 400-600 złotych. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku rodziców chrzestnych – jeśli dziadkowie są osobami mniej zamożnymi, to nie powinniśmy wymagać od nich ogromnej sumy w kopercie – często równie ważne mogą być prezenty o wiele niższej wartości, takie jak różaniec, obrazek, Pismo Święte, czy też pamiątkowy zegarek, który niegdyś był niezwykle popularnym prezentem komunijnym.

Ile pieniędzy na komunię od gościa?

Goście, którzy zostali zaproszeni na komunię i którzy nie są najbliższą rodziną, to zwykle osoby, wkładające do koperty nieco mniej pieniędzy. Tutaj ponownie wszystko zależy od zasobności portfela, jednak przyjęło się, że dalsza rodzina oraz wszyscy pozostali goście dają na komunię od 100 do 400 złotych. W zależności od tego, jak bliskie są to osoby oraz jak bardzo są zamożne – kwota, jaką włożą do koperty może wynieść więcej aniżeli podane widełki, ale również znacznie mniej. Trudna sytuacja finansowa może być znacznym utrudnieniem, dlatego część osób zdecyduje się na minimalną kwotę lub też na skromny prezent komunijny. Tak jak w przypadku dziadków – idealnie sprawdzi się zegarek, łańcuszek, czy jakakolwiek rzecz, która ma wartość sentymentalną i jest prezentem prosto z serca.

Czy 100 zł od gościa to odpowiednia kwota na komunię?

Chociaż 100 złotych nie wydaje się być zawrotną kwotą, to jednak należy pamiętać, że nie każdego będzie stać na włożenie do koperty pokaźnej gotówki. Warto więc pamiętać, że koniec końców najbardziej liczy się sam gest oraz pamięć, aniżeli zasobność portfela.

Wielu rodziców celowo decyduje się na bardzo skromną ceremonię tak, aby pokazać swojemu dziecku, że w tym wszystkim najbardziej liczy się sam Bóg, a nie drogie prezenty, czy pełne banknotów koperty. Niektórzy rodzice decydują się również na zabranie części lub też całej kwoty, którą dziecko otrzymało od gości. Choć podyktowane jest to oczywiście faktem, iż organizacja komunii jest naprawdę kosztowna, to jednak warto zastanowić się, czy jako rodzice powinniśmy odbierać swojemu dziecku pieniądze, które przecież samo otrzymało. Lepszym pomysłem może być odłożenie tych pieniędzy na konto oszczędnościowe, szczególnie jeśli jest to duża kwota. Równie dobrze może sprawdzić się tutaj lokata, czy po prostu użycie tych pieniędzy na spełnienie marzenia naszego dziecka. Nie warto zabierać dziecku pieniędzy, które otrzymało, jednak warto pokazać mu, że można przeznaczyć je na bardziej wartościowe cele, aniżeli kupno słodyczy, czy zabawek, które szybko się znudzą.

Warto jednak pamiętać, że koniec końców, to dziecko samo powinno zdecydować, na co chce przeznaczyć pieniądze, które otrzymało z okazji komunii świętej. Warto jednak nauczyć swojego potomka szacunku do pieniądza tak, aby nie traktowało gości jako osoby, które przyszły tylko i wyłącznie po to, aby wręczyć mu prezent. W tym wszystkim liczy się przede wszystkim zainteresowanie, chęć wspólnego spędzenia czasu i celebrowanie tego, jakże ważnego w życiu dziecka wydarzenia. Ilość pieniędzy z kopert, które otrzyma, to tylko miły dodatek do całego wydarzenia, a nie najważniejsza część ceremonii.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *