Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Jak wypisać zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą?

Komunia święta to czas, kiedy dzieci po raz pierwszy świadomie przyjmują Pana Jezusa do serca. Zanim to jednak następuje, pociechy muszą przejść szereg nauk i przygotowań, by zrozumieć powagę sytuacji.

Rodzice wedle własnych możliwości starają się przygotować na ten wielki dzień, kupując dzieciom nie tylko piękne stroje, świece i dodatki. Największym wyzwaniem jednakże okazuje się lista gości i przyjęcie dla nich, które ma odbyć się po uroczystości.

Przed pojawieniem się bliskich należy zadbać o ich zaproszenie. Jak powinno ono wyglądać? Co powinno się w nim znaleźć? Czy wszystkim należy wysłać takie samo zaproszenia?

Zaproszenie na komunie

Podział zaproszeń

W Polsce już wiele lat temu przyjęło się, że zaproszenia na komunię powinny wysyłane być w formie papierowej. Pozwala to zachować powagę całej uroczystości. Niestety producenci zaproszeń powodują, że rodzice stają przed jeszcze większym dylematem. Obecnie na rynku jest tyle wzorów, że trudno na któreś się zdecydować.

Pierwszym pytaniem, jakie zadają sobie rodzice, to czy wszyscy powinni otrzymać takie same zaproszenia. Bowiem podczas komunii świętej oprócz dziecka równie ważni są rodzice chrzestni. To właśnie oni zaraz po rodzicach biologicznych zobowiązali się wychowywać pociechę w wierze zgodnej z Kościołem. Dlaczego więc nie powinni dostać specjalnego zaproszenia? Nie ma takiej reguły, jednak można zakupić zaproszenia przeznaczone właśnie dla chrzestnych, by mogli poczuć się wyjątkowo.

Następnie rodzice zastanawiają się, czy zdecydować się na zaproszenie, które sugeruje płeć dziecka. Mimo że są one podobne, to można wybrać zaproszenie dla chłopca z elementami niebieskimi lub dla dziewczynki z różowymi. Nie ma raczej większego znaczenia.

Dobrze będzie, jeśli rodzice podczas wyboru zaproszeń, poproszą o pomoc swoją pociechę. W końcu to jej święto i niech ma swój udział w przygotowaniach.

Można również przygotować zaproszenia samemu.

Kupne czy robione? Jakie zaproszenia na komunię wybrać?

W ferworze komunijnych przygotowań ciężko jest znaleźć czas na własnoręczne zrobienie zaproszeń. Warto więc o tym pomyśleć znacznie wcześniej. O przyjęciu rodzice wiedzą przecież ze sporym wyprzedzeniem. Jeśli ktoś ma zdolności manualne może stworzyć niepowtarzalne zaproszenia, które później mogą być niesamowitą pamiątką dla gości.

W przypadku braku takich zdolności można również znaleźć nietypowe wzory zaproszeń i wydrukować je w domu lub specjalnym punkcie.

Oczywiście istnieje także możliwość zakupu gotowych wzorów, w których wystarczy dopisać tylko szczegóły.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że kupno i rozesłanie gotowych zaproszeń może być niemałym wydatkiem. Szczególnie jeśli liczba zaproszonych osób będzie duża.

Wybierając własnoręczne lub znalezione w sieci zaproszenia, rodzice trochę zaoszczędzą. Należy pamiętać, że organizacja przyjęcia jest dość kosztowna, więc warto szukać oszczędności.

Dekoracja stołu na komunię świętą

Co powinno się znaleźć w zaproszeniu?

W przypadku gotowych zaproszeń nie trzeba się niczym przejmować, a tylko dopisać podstawowe informacje dotyczące przyjęcia. W innej sytuacji są rodzice, którzy sami postanowili przygotować zaproszenia. Bez względu, na jaką formę się zdecydowali, powinni pamiętać o tym, co obowiązkowo musi się znaleźć w zaproszeniu.

  • Imię i nazwisko dziecka.
  • Adres kościoła, w którym odbędzie się przyjęcia.
  • Data i godzina rozpoczęcia mszy świętej.
  • Miejsce i adres poczęstunku po ceremonii, nawet jeśli rodzice decydują się na organizację w domu.
  • Można również zamieścić prośbę o potwierdzeniu przybycia przez gości. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdza się jeśli rodzice organizują duże przyjęcie bądź urządzają je w restauracji.

Istnieje możliwość skorzystania z gotowego tekstu, podczas poszukiwania inspiracji.

Gotowe wzory tekstów

Choć gotowe wzory tekstów na zaproszenia mogą okazać się zbawienne dla rodziców, którzy nie wiedzą jak je napisać, to należy pamiętać, że są to tylko przykłady i zawsze można je modyfikować według własnego pomysłu.

1. Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że dnia (data mszy) o godzinie (godzina) w Kościele (nazwa kościoła i adres) nasz syn/córka przyjmie Sakrament Komunii Świętej. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Sz. P. (imię i nazwisko gościa) na tę uroczystość. Informujemy również, że po mszy świętej odbędzie się poczęstunek w gronie najbliższych u nas w domu/restauracji (adres). Oczekujemy Państwa przybycia.

2. Serdecznie zapraszam Sz. P. (imię i nazwisko gościa) na uroczyste przyjęcie Komunii Świętej, które odbędzie się w dniu (data) o godzinie (godzina) w Kościele (nazwa i adres kościoła). Po przyjęciu sakramentu zapraszamy także na uroczysty obiad, który odbędzie się (adres) o godzinie (godzina).

3. (Imię i nazwisko dziecka) wraz z rodzicami pragnie zaprosić Sz. P. (imię i nazwisko gościa) na uroczyste przyjęcie Komunii Świętej, które odbędzie się (nazwa i adres kościoła). Po mszy świętej odbędzie się spotkanie rodzinne w (miejsce) o godzinie (godzina), na które również serdecznie zapraszamy.

Jeżeli rodzice chcą, aby goście potwierdzili swoje przybycie na Komunię, to warto o tym wspomnieć u dołu zaproszenia. Można również określić termin, do którego należy poinformować o swojej decyzji.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *