Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu +48 530 075 100 biuro@fountainsparty.pl

Ile pieniędzy podarować z okazji chrzcin?

Chrzciny niewątpliwie są okazją, na którą wiele osób przeznacza sporo pieniędzy. Wielu jednak zastanawia się nad tym, ile pieniędzy powinno się włożyć do koperty. Nikt nie chciałby przecież popełnić gafy i wyjść na osobę skąpą, która nie zna podstawowych zasad dotyczących brania udziału w tego typu okazjach. Ilość pieniędzy, jaką należałoby umieścić w kopercie zależy jednak od tego, kim jesteśmy dla obdarowanej osoby. Wiadomo, że najwięcej wymaga się od chrzestnych, którzy z zasady powinni być osobami najbliższymi dziecku, a więc również tymi, które są i będą najbardziej zaangażowanymi w życie dziecka osobami – oczywiście zaraz po rodzicach. Jaka jest jednak odpowiednia kwota, którą należy przekazać w kopercie? Czy ilość pieniędzy może nie tylko urazić rodziców, ale również wywołać w nich zakłopotanie, jeśli suma będzie zbyt duża?

Ile pieniędzy podarować na chrzest

Ile pieniędzy powinni podarować dziadkowie?

Dziadkowie zaraz obok chrzestnych pełnią najważniejszą w życiu dziecka rolę. To właśnie oni są od tego, aby rozpieszczać swojego wnuka. Dziadkowie często jednak są osobami, które nie dysponują na tyle dużą gotówką, żeby móc włożyć do koperty wyjątkowo dużą sumę lub zakupić bardzo drogi prezent. Z tego właśnie powodu kwota, jaką zamierzają włożyć do koperty powinna być w pełni dostosowana do ich sytuacji finansowej. Można jednak zauważyć, że często dziadkowie dają w prezencie na chrzciny kwotę w przedziale 200-500 złotych. Warto pamiętać, że nie należy przesadzać, ponieważ zbyt duża kwota może być dla rodziców dziecka przesadą i wywoływać w nich uczucie zakłopotania. Nie należy się również przejmować, jeśli kogoś nie stać na to, aby włożyć do koperty tak dużą ilość pieniędzy – bliscy z pewnością to zrozumieją. Równie dobrze wtedy sprawdzi się jakiś prezent, który nie zrobi dziury w budżecie dziadków.

Bardziej utalentowane kulinarnie babcie często decydują się na zorganizowanie chrzcin na własną rękę, co też może być doskonałym pomysłem na prezent dla rodziców dziecka z okazji chrzcin. Zdecydowanie zmniejszy kwotę, która wydana zostałaby na wynajem sali lub też catering. Koszty te potrafią być niekiedy naprawdę duże, toteż taki gest ze strony dziadków jest często strzałem w dziesiątkę.

Ile pieniędzy powinni podarować chrzestni?

Chrzestni to drudzy rodzice dziecka, toteż nie bez powodu wymaga się od nich najwięcej. Właśnie dlatego przyjęło się, że są to osoby, które wkładają do koperty najwięcej pieniędzy. Kwota, którą decydują się ofiarować z okazji chrzcin to zwykle od 300 do 500 złotych, choć oczywiście zdarzają się osoby, które mogą pozwolić sobie na znacznie więcej. Niektórzy chrzestni oprócz pieniędzy włożonych do koperty, decydują się również na zakup prezentu dla dziecka lub rodziców. Tutaj ponownie wszystko zależy od sytuacji materialnej i gestu bliskich osób. Jeśli sytuacja jest ciężka, to zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z pieniędzy lub prezentu i po prostu pomóc w organizacji chrzcin niż niepotrzebnie się zapożyczać i popadać z tego powodu w długi. Warto pamiętać, że bliskie osoby z pewnością będą wyrozumiałe i ważniejsza będzie dla nich sama obecność niż ogromne sumy w kopercie albo bardzo drogie prezenty. Niektórym osobom będzie jednak głupio przyjść z pustymi rękoma – w takim przypadku skromny prezent będzie dobrym pomysłem, który znacznie nie nadszarpnie budżetu, ale pozwoli zachować spokój ducha.

Ile pieniędzy powinni podarować pozostali goście?

Skoro wiadomo jest już, że najwięcej pieniędzy do koperty wkładają zwykle najbliższe osoby, to jednak wiele osób zaproszonych na chrzciny zastanawia się, ile do koperty powinni włożyć goście, którzy nie są bezpośrednio związani z gospodarzami. Tutaj ponownie warto pamiętać, aby przeznaczyć na ten cel tyle pieniędzy, na ile czujemy, że możemy sobie pozwolić. Przyjęło się jednak, że goście spoza rodziny umieszczają w kopercie od 100 do 200 złotych. Wydaje się to kwota odpowiednia. Nie jest na tyle duża, aby wywołać w rodzinie uczucie zakłopotania, ale też nie jest zbyt mała – dzięki czemu goście nie będą czuli się nieswojo.

Oczywiście, jeśli gości nie jest stać na włożenie takiej sumy do portfela, to równie dobrze sprawdzi się tutaj skromny prezent – podobnie jak w każdym innym przypadku. W ten sposób obie strony będą zadowolone, bowiem rodzice organizujący chrzest nie chcieliby, aby ich goście musieli odkładać sobie od ust, aby móc uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, jakim jest chrzest ich dziecka. Koniec końców – najważniejsza jest obecność zainteresowanych życiem rodziny osób, które po prostu życzą im wszystkiego dobrego. Pieniądze przekazywane w kopertach natomiast są miłym gestem i dodatkiem do całej uroczystości. Choć istnieją pewne widełki, które się przyjęły, to jednak ważne jest, aby podchodzić do wszystkiego z głową.

Dodatkowe ciekawe pomysły na prezent

Wiele osób, które nie mogą pozwolić sobie na włożenie do koperty pieniędzy, decyduje się na zakup skromnego prezentu. Na taki podarunek decydują się jednak również osoby, które po prostu wolą przekazać rodzinie i dziecku jakiś prezent, aniżeli banknoty. Te daje się z prostego powodu – zdecydowanie lepiej będzie dać kopertę i pozwolić rodzinie samej wybrać cel, na jaki przeznaczy pieniądze niż podarować prezent, który będzie zupełnie nietrafiony i koniec końców – okaże się zbędny. Wszystko jednak zależy od funduszy oraz tego, jak dobrze znamy rodzinę, którą chcemy obdarować prezentem. Jeśli wiemy, czego mogą sobie życzyć – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast pieniędzy w kopercie – na uroczystości pojawić się z prezentem w ręku. Jeśli nie znamy rodziny dziecka tak dobrze, jak byśmy chcieli, to warto wcześniej skonsultować prezent z rodzicami. Może się przecież okazać, że już posiadają to, co planowaliśmy im zakupić lub też po prostu tego nie potrzebują.

Jeśli jednak bardzo zależy nam na uniwersalnym prezencie, który będzie dla dziecka pamiątką tego uroczystego wydarzenia, to szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj łańcuszek lub medalik, różaniec, czy też jakieś ładne wydanie Biblii – najlepiej jakby była to ilustrowana Biblia dla dzieci tak, aby dziecko mogło w przyszłości zapoznać się z nią samodzielnie i – co istotne – zrozumieć ją lepiej. Prezent, który chcemy ofiarować powinien być przede wszystkim ofiarowany prosto z serca. Na wyżej wymieniony łańcuszek czy medalik często decydują się dziadkowie, którzy podchodzą bardzo sentymentalnie do takich pamiątkowych drobiazgów. Czasem również okazuje się, że takie prezenty mają dla obdarowanych największą wartość. Grunt to zachować zdrowy rozsądek.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *