Jak wypisać i wybrać zaproszenie na Chrzest
Przygotowanie jakiejkolwiek uroczystości z dzieckiem w roli głównej, to nie lada wyzwanie. Zarówno organizacyjne, jak i logistyczne. Trzeba przygotować odpowiedni strój, rekwizyty, a także poczęstunek dla gości. Nie bez znaczenia jest także sposób zaproszenia gości na uroczystość, szczególnie Chrztu Świętego. Poniżej kilka porad, ja, zrobić to w najbardziej efektywny sposób!
Zaproszenie – kiedy je wysłać?
Chrzest to jedna z najbardziej rodzinnych uroczystości. W związku z tym, najbliższa rodzina wie o tym, że taka uroczystość jest planowana i odbędzie się kilka miesięcy po narodzinach dziecka. Jeżeli planujesz skromne przyjęcie w gronie najbliższych, w domu wystarczy, że dasz znać gościom tydzień lub dwa przed uroczystością. Jeżeli natomiast planujesz większą imprezę w lokalu z udziałem dalszej rodziny i znajomych, powiadom o tym gości około miesiąc wcześniej. Wówczas będziesz mieć czas na ewentualne korekty ilości dań czy stolików, jeżeli nie wszyscy zdecydują się przyjść. Unikniesz dzięki temu zbędnych wydatków – niektóre lokale wymagają potwierdzenia ilości osób przed ostateczną rezerwacją.
W jakiej formie wysłać zaproszenie na Chrzest Święty?
Obecnie żyjemy w czasach komunikacji elektronicznej. Wiele spraw możemy załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Niemniej jednak warto zachować tradycyjne zwyczaje w przypadku takich uroczystości, jak np. Chrzest Święty. Jeżeli zapraszasz tylko najbliższą rodzinę, która mieszka w obrębie tej samej miejscowości lub niedalekiej okolicy, możesz zaprosić gości osobiście. Dopuszczalne jest zarówno ustne przekazanie szczegółów uroczystości, jak i wręczenie zaproszenia. Ta druga opcja wydaje się lepsza, choćby z tego względu, że zaproszenie będzie jedną z pamiątek z tego wydarzenia.
Jeżeli zapraszasz dalszą rodzinę i znajomych, zaproszenia możesz wysłać pocztą tradycyjną. Czasami trudno logistycznie zorganizować wszystko tak, aby każda z zaproszonych osób otrzymała zaproszenie wręczone osobiście przez Ciebie. Takie zaproszenia należy oczywiście wysłać odpowiednio wcześniej. Dzięki temu unikniesz krępującej sytuacji, gdy ktoś otrzyma pisemne zaproszenie już po uroczystości.
Mimo faktu, że komunikacja elektroniczna staje się w dzisiejszych czasach coraz popularniejsza, nie wysyłaj zaproszenia poprzez maile lub SMS/MMS. Z uwagi na rangę uroczystości, jaką jest Chrzest Święty, nie są to odpowiednie formy.
Jak wybrać zaproszenie idealne?
Jeżeli zdecydujesz się na tradycyjne zaproszenie papierowe, na rynku znajdziesz niezliczoną ilość opcji do wyboru. Z pewnością najbardziej efektownie prezentują się zaproszenie drukowane na papierze czerpanym lub kredowym. Są one oczywiście droższe, ale z pewnością podkreślą wyjątkowy charakter tej uroczystości. Na rynku dostępne są zarówno gotowe zaproszenia z zadrukowanym tekstem i bilecikiem na własne dopiski lub w opcji wykropokowanej. Można także wybrać czyste zaproszenia do samodzielnego wypełnienia. Takiego typu zaproszenia są szczególną gratką dla tych rodziców, którzy mają zdolności kaligraficzne. Wówczas można dać upust swoim zdolnościom. Tego typu zaproszenia z pewnością podkreślą rangę wydarzenia, jakim jest Chrzest Święty.
Idąc o krok dalej, zaproszenie można wykonać własnoręcznie z gotowych półproduktów, dostępnych w sklepach papierniczych. W takim zaproszeniu można wykorzystać np. zdjęcie dziecka (oczywiście dopasowane do rangi tej uroczystości). Dzięki temu takie zaproszenie będzie wyjątkową pamiątką z uroczystości Chrztu Świętego. Warto przy tym jednak zadbać, aby zaproszenie zmieściło się do któregoś z dostępnych na rynku formatów kopert. Zaproszenia bez względu na to, czy mają formę pojedynczej karty, czy składanej, powinno się bowiem wręczać w kopertach.
Jeżeli nie masz zdolności plastycznych, ale masz własną koncepcję jak powinno wyglądać, możesz zamówić je w drukarni.
Treść zaproszenia
Oprócz wyjątkowej oprawy graficznej, zaproszenie musi zawierać tekst. Co napisać? Każde zaproszenie (nie tylko na Chrzest Święty) ma pewne punkty obowiązkowe, czyli:
- kto zaprasza;
- kogo zaprasza;
- na co;
- kiedy uroczyść będzie miała miejsce;
- gdzie odbędzie się uroczystość.
Fakultatywnie można dopisać prośbę o potwierdzenie obecności, np. z tygodniowym wyprzedzeniem wraz z numerem telefonu do kontaktu w tej sprawie.
Pewnych problemów nastręcza sytuacja, gdy zapraszasz osoby w nieformalnym związku lub tzw. singli. W drugim przypadku możesz dopisać “… z Osobą Towarzyszącą”. To ważne, aby te dwa słowa zacząć dużymi literami, gdy nie znasz z imienia i nazwiska partnerki bądź partnera osoby, którą zapraszasz. Będą one bowiem niejako substytutem tych danych. Osoby będące w nieformalnym związku, możesz po prostu wymienić z imienia i nazwiska, zaczynając oczywiście od kobiety. W przypadku dziadków, możesz napisać zarówno Kochanych Dziadków, jak i Babcię Zofię (Zosię) i Dziadka Jerzego (Jurka).
Nie zapomnij w treści zaproszenia umieścić adresu kościoła, w którym odbędzie się chrzest oraz ewentualnie adresu lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie. Są to podstawowe dane, które należy przekazać zarówno bliższej, jak i dalszej rodzinie oraz znajomym. Jest to nie tylko eleganckie z Twojej strony, ale także pozwoli Ci uniknąć kilkudziesięciu telefonów z pytaniem o dokładny adres kościoła lub lokalu.
Kategorie
Najnowsze wpisy
Zapytaj o wycenę